Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1
2
Food Label Contest 10/2-10/13
Food Label Contest 10/2-10/13
Oct 2 – Oct 13 all-day
Food Label Contest 10/2-10/13
PTO – Food Label Contest begins and goes through 10/13.
3
Soccer-CI South: Varsity Game vs Minneapolis Adapted (Away) 4:30 am
Soccer-CI South: Varsity Game vs Minneapolis Adapted (Away) @ Minneapolis Adapted
Oct 3 @ 4:30 am – 6:30 pm
Type: conference Opponent: Minneapolis Adapted
Cross Country: Girls JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) 3:00 pm
Cross Country: Girls JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) @ Chaska Par 30
Oct 3 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee,[...]
Cross Country: Boys JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) 3:35 pm
Cross Country: Boys JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) @ Chaska Par 30
Oct 3 @ 3:35 pm – 3:35 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield,[...]
Tennis: Girls Varsity Sections vs Prior Lake (Away) 4:00 pm
Tennis: Girls Varsity Sections vs Prior Lake (Away) @ Prior Lake High School
Oct 3 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Prior Lake Comments: Section 2AA North Team (1st Round)
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) 4:15 pm
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) @ Chaska Par 30
Oct 3 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee,[...]
Kindergarten & Grades 2 & 3 Curriculum Night 4:30 pm
Kindergarten & Grades 2 & 3 Curriculum Night @ Bluff Creek Elementary
Oct 3 @ 4:30 pm – 5:30 pm
Kindergarten & Grades 2 & 3 Curriculum Night @ Bluff Creek Elementary
 
Soccer: Boys JV Game vs Robbinsdale Cooper (Home) 4:30 pm
Soccer: Boys JV Game vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 3 @ 4:30 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Soccer: Girls JV Game vs Robbinsdale Cooper (Home) 4:30 pm
Soccer: Girls JV Game vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 3 @ 4:30 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) 4:45 pm
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) @ Chaska Par 30
Oct 3 @ 4:45 pm – 4:45 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield,[...]
Soccer: Girls Varsity Game vs Robbinsdale Cooper (Home) 5:00 pm
Soccer: Girls Varsity Game vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 3 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Soccer: Boys Varsity Game vs Robbinsdale Cooper (Home) 7:00 pm
Soccer: Boys Varsity Game vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 3 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
4
Soccer-CI South: Varsity Game vs South Suburban-Adapted (Home) 4:30 am
Soccer-CI South: Varsity Game vs South Suburban-Adapted (Home) @ Chan/Chaska/P Lake/Shak
Oct 4 @ 4:30 am – 6:30 pm
Type: conference Opponent: South Suburban-Adapted
5
2 Hour Late Start
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Kennedy (Away) 4:15 pm
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 5 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
Football: 9A Game vs Waconia (Away) 4:30 pm
Football: 9A Game vs Waconia (Away) @ Waconia High School
Oct 5 @ 4:30 pm – 6:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Football: B Game vs Waconia (Home) 4:30 pm
Football: B Game vs Waconia (Home) @ Chaska High School
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Grade 1 Curriculum Night 4:30 pm
Grade 1 Curriculum Night @ Bluff Creek Elementary
Oct 5 @ 4:30 pm – 5:30 pm
Grade 1 Curriculum Night @ Bluff Creek Elementary
 
Soccer: Boys B Game vs Waconia (Home) 4:30 pm
Soccer: Boys B Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Soccer: Boys JV Game vs Waconia (Home) 4:30 pm
Soccer: Boys JV Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Soccer: Girls B Game vs Waconia (Home) 4:30 pm
Soccer: Girls B Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School East, Chaska Middle School East
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Soccer: Girls JV Game vs Waconia (Home) 4:30 pm
Soccer: Girls JV Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Soccer: Boys Varsity Game vs Waconia (Home) 5:00 pm
Soccer: Boys Varsity Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 5 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Volleyball: B Match vs Bloomington Kennedy (Away) 5:30 pm
Volleyball: B Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 5 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School East
Oct 5 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School East
Oct 5 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Soccer: Girls Varsity Game vs Waconia (Home) 7:00 pm
Soccer: Girls Varsity Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 5 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Kennedy (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 5 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
6
Read-A-Thon Kickoff
BCE School Store 12:00 pm
BCE School Store @ Bluff Creek Elementary
Oct 6 @ 12:00 pm – 1:15 pm
BCE School Store @ Bluff Creek Elementary
School Store is run by the PTO and is available to students in grades 1-5 during their lunch periods.
Soccer: Boys 9A Game vs Robbinsdale Cooper (Cancelled) 4:30 pm
Soccer: Boys 9A Game vs Robbinsdale Cooper (Cancelled) @ New Hope Learning Center
Oct 6 @ 4:30 pm – 5:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper Comments:
Football: Varsity Game vs Waconia (Home) 7:00 pm
Football: Varsity Game vs Waconia (Home) @ Chaska High School
Oct 6 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia Comments: Chaska Homecoming
7
Soccer: Boys 9A Game vs Burnsville (Away) (Location Changed) 9:00 am
Soccer: Boys 9A Game vs Burnsville (Away) (Location Changed) @ Metcalf Jr. High
Oct 7 @ 9:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Burnsville
Soccer: Boys B Game vs Burnsville (Away) (Location Changed) 9:00 am
Soccer: Boys B Game vs Burnsville (Away) (Location Changed) @ Metcalf Jr. High
Oct 7 @ 9:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Burnsville
Cross Country: Boys JV Invitational vs Alexandria Area (Away) 10:30 am
Cross Country: Boys JV Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 7 @ 10:30 am – 10:30 am
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) 10:30 am
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 7 @ 10:30 am – 10:30 am
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Cross Country: Girls JV Invitational vs Alexandria Area (Away) 10:30 am
Cross Country: Girls JV Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 7 @ 10:30 am – 10:30 am
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) 10:30 am
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 7 @ 10:30 am – 10:30 am
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Soccer: Boys JV Game vs Burnsville (Away) (Location Changed) 11:00 am
Soccer: Boys JV Game vs Burnsville (Away) (Location Changed) @ Metcalf Jr. High
Oct 7 @ 11:00 am – 1:00 pm
Type: nonconference Opponent: Burnsville
Soccer: Boys Varsity Game vs Burnsville (Away) 11:00 am
Soccer: Boys Varsity Game vs Burnsville (Away) @ Burnsville High School
Oct 7 @ 11:00 am – 1:00 pm
Type: nonconference Opponent: Burnsville
Soccer: Girls 9A Game vs Edina (Cancelled) 11:00 am
Soccer: Girls 9A Game vs Edina (Cancelled) @ Edina High School
Oct 7 @ 11:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Edina Comments:
Soccer: Girls B Game vs Edina (Away) 11:00 am
Soccer: Girls B Game vs Edina (Away) @ Edina High School
Oct 7 @ 11:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Edina
Soccer: Girls JV Game vs Edina (Away) 11:00 am
Soccer: Girls JV Game vs Edina (Away) @ Edina High School
Oct 7 @ 11:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Edina
Soccer: Girls Varsity Game vs Edina (Away) 11:00 am
Soccer: Girls Varsity Game vs Edina (Away) @ Edina Community Center
Oct 7 @ 11:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Edina
8
9
Soccer-CI South: Varsity Game vs St. Paul Johnson (Away) 4:30 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs St. Paul Johnson (Away) @ St. Paul Johnson
Oct 9 @ 4:30 pm – 6:30 pm
Type: conference Opponent: St. Paul Johnson
10
Choir 7:50 am
Choir @ Bluff Creek Elementary
Oct 10 @ 7:50 am – 8:30 am
Choir @ Bluff Creek Elementary
Choir is offered through Community Education and meets in the BCE Music room with Mrs. Barker.
PTO Meeting 5:30 pm
PTO Meeting @ Bluff Creek Elementary
Oct 10 @ 5:30 pm – 7:00 pm
PTO Meeting @ Bluff Creek Elementary
 
Volleyball: 9A Game vs Belle Plaine (Away) 5:30 pm
Volleyball: 9A Game vs Belle Plaine (Away) @ Belle Plaine High School
Oct 10 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Belle Plaine
Volleyball: JV Game vs Belle Plaine (Away) 5:30 pm
Volleyball: JV Game vs Belle Plaine (Away) @ Belle Plaine High School
Oct 10 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Belle Plaine
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Benilde – St. Margaret`s Rescheduled to 10-24-17 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Benilde – St. Margaret`s Rescheduled to 10-24-17 @ Chaska Middle School East
Oct 10 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s Comments:
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Benilde – St. Margaret`s Rescheduled to 10-24-17 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Benilde – St. Margaret`s Rescheduled to 10-24-17 @ Chaska Middle School East
Oct 10 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s Comments:
Volleyball: Varsity Game vs Belle Plaine (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Game vs Belle Plaine (Away) @ Belle Plaine High School
Oct 10 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Belle Plaine
11
Soccer-CI South: Varsity Game vs Minneapolis Edison (Home) 4:30 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs Minneapolis Edison (Home) @ Chan/Chaska/P Lake/Shak
Oct 11 @ 4:30 pm – 6:30 pm
Type: conference Opponent: Minneapolis Edison
12
Football: 9A Game vs Bloomington Jefferson (Home) 4:30 pm
Football: 9A Game vs Bloomington Jefferson (Home) @ Chaska High School
Oct 12 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson
Football: B Game vs Bloomington Jefferson (Away) 4:30 pm
Football: B Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 12 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: 9A Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 4:30 pm
Volleyball: 9A Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska High School
Oct 12 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Soccer: Girls Varsity Sections vs Edina (Away) 5:00 pm
Soccer: Girls Varsity Sections vs Edina (Away) @ Edina Community Center
Oct 12 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: nonconference Opponent: Edina Comments: Section 2AA Quarterfinals
Volleyball: 9B Match vs Robbinsdale Cooper (Cancelled) 5:30 pm
Volleyball: 9B Match vs Robbinsdale Cooper (Cancelled) @ Chaska High School
Oct 12 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper Comments:
Volleyball: B Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 5:30 pm
Volleyball: B Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska High School
Oct 12 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Volleyball: JV Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 5:30 pm
Volleyball: JV Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska High School
Oct 12 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Volleyball: Varsity Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska High School
Oct 12 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Soccer: Boys Varsity Sections vs Prior Lake (Away) 7:30 pm
Soccer: Boys Varsity Sections vs Prior Lake (Away) @ Prior Lake High School
Oct 12 @ 7:30 pm – 7:30 pm
Type: nonconference Opponent: Prior Lake Comments: Section 2AA Quarterfinals
13
Homecoming – BCE will march in parade 3:00 pm
Homecoming – BCE will march in parade
Oct 13 @ 3:00 pm
Homecoming – BCE will march in parade
For more information click here.
Swimming & Diving: Girls Varsity Invitational vs TBD (Away) 5:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Invitational vs TBD (Away) @ Eden Prairie Community Center
Oct 13 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section True Team (Diving)
Football: Varsity Game vs Bloomington Jefferson (Away) 7:00 pm
Football: Varsity Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Stadium
Oct 13 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson
14
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) 9:00 am
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gustavus Adolphus College
Oct 14 @ 9:00 am – 9:00 am
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA North (Individual Tournament)
Volleyball: 9A Game vs Shakopee (Away) 9:15 am
Volleyball: 9A Game vs Shakopee (Away) @ Shakopee High School
Oct 14 @ 9:15 am – 9:15 am
Type: nonconference Opponent: Shakopee
Volleyball: 9B Game vs Shakopee (Away) 9:15 am
Volleyball: 9B Game vs Shakopee (Away) @ Shakopee High School
Oct 14 @ 9:15 am – 9:15 am
Type: nonconference Opponent: Shakopee
Volleyball: B Game vs Shakopee (Away) 10:30 am
Volleyball: B Game vs Shakopee (Away) @ Shakopee High School
Oct 14 @ 10:30 am – 10:30 am
Type: nonconference Opponent: Shakopee
Volleyball: JV Game vs Shakopee (Away) 10:30 am
Volleyball: JV Game vs Shakopee (Away) @ Shakopee High School
Oct 14 @ 10:30 am – 10:30 am
Type: nonconference Opponent: Shakopee
Volleyball: Varsity Game vs Shakopee (Away) 12:00 pm
Volleyball: Varsity Game vs Shakopee (Away) @ Shakopee High School
Oct 14 @ 12:00 pm – 12:00 pm
Type: nonconference Opponent: Shakopee
Swimming & Diving: Girls Varsity Invitational vs TBD (Away) 1:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Invitational vs TBD (Away) @ Eden Prairie Community Center
Oct 14 @ 1:00 pm – 1:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section True Team (Swimming)
15
16
Soccer-CI South: Varsity Game vs Dakota United-Adapted (Home) 4:30 am
Soccer-CI South: Varsity Game vs Dakota United-Adapted (Home) @ Chan/Chaska/P Lake/Shak
Oct 16 @ 4:30 am – 6:30 pm
Type: conference Opponent: Dakota United-Adapted
Football: 9B Game vs Farmington (Away) 4:00 pm
Football: 9B Game vs Farmington (Away) @ Robert Boeckman Middle School
Oct 16 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Farmington
Volleyball: 9A Game vs Wayzata (Home) 4:30 pm
Volleyball: 9A Game vs Wayzata (Home) @ Chaska High School
Oct 16 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
Culvers Night – Grade 4/5 5:00 pm
Culvers Night – Grade 4/5
Oct 16 @ 5:00 pm – 8:00 pm
Culvers Night – Grade 4/5
PTO Sponsored event.
Volleyball: 9B Game vs Wayzata (Home) 5:30 pm
Volleyball: 9B Game vs Wayzata (Home) @ Chaska High School
Oct 16 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
Volleyball: B Game vs Wayzata (Home) 5:30 pm
Volleyball: B Game vs Wayzata (Home) @ Chaska High School
Oct 16 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
Volleyball: JV Game vs Wayzata (Home) 5:30 pm
Volleyball: JV Game vs Wayzata (Home) @ Chaska High School
Oct 16 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
Volleyball: Varsity Game vs Wayzata (Home) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Game vs Wayzata (Home) @ Chaska High School
Oct 16 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
17
Book Fair
Book Fair
Oct 17 – Oct 27 all-day
Book Fair
Sponsored by PTO – Check times on BCE Current.
Choir 7:50 am
Choir @ Bluff Creek Elementary
Oct 17 @ 7:50 am – 8:30 am
Choir @ Bluff Creek Elementary
Choir is offered through Community Education and meets in the BCE Music room with Mrs. Barker.
Cross Country: Girls Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 3:30 pm
Cross Country: Girls Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 17 @ 3:30 pm – 3:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Cross Country: Boys Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 4:00 pm
Cross Country: Boys Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 17 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Jefferson (Away) 4:15 pm
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 17 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: 9B Match vs Bloomington Jefferson (Away) 4:15 pm
Volleyball: 9B Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 17 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Cross Country: Girls JV MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 4:30 pm
Cross Country: Girls JV MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 17 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Football: 9A Game vs Robbinsdale Armstrong (Away) 4:30 pm
Football: 9A Game vs Robbinsdale Armstrong (Away) @ Robbinsdale Armstrong High School
Oct 17 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Robbinsdale Armstrong
Football: B Game vs Robbinsdale Armstrong (Home) 4:30 pm
Football: B Game vs Robbinsdale Armstrong (Home) @ Chaska High School
Oct 17 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Robbinsdale Armstrong
Volleyball: B Match vs Bloomington Jefferson (Away) 5:30 pm
Volleyball: B Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 17 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: JV Match vs Bloomington Jefferson (Away) 5:30 pm
Volleyball: JV Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 17 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Bloomington Jefferson (Away) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Bloomington Jefferson (Away) @ Olson Middle School
Oct 17 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Bloomington Jefferson (Away) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Bloomington Jefferson (Away) @ Olson Middle School
Oct 17 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson Comments: Diving at Oak Grove MS – 5:00pm.
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Jefferson (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 17 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
18
Soccer-CI South: Varsity Bye vs (Away) 4:30 am
Soccer-CI South: Varsity Bye vs (Away) @ Bye
Oct 18 @ 4:30 am – 6:30 pm
Type: conference Opponent:
Football: Varsity Game vs Robbinsdale Armstrong (Home) 7:00 pm
Football: Varsity Game vs Robbinsdale Armstrong (Home) @ Chaska High School
Oct 18 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Robbinsdale Armstrong
20
22
23
Cross Country: Boys JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Blake, Academy of Holy Angels, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson (Away) 4:00 pm
Cross Country: Boys JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Blake, Academy of Holy Angels, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson (Away) @ Bassett Creek Park
Oct 23 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Blake, Academy of Holy Angels, New Prague, Shakopee, Wayzata,[...]
Cross Country: Girls JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Blake, Academy of Holy Angels, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson (Away) 4:00 pm
Cross Country: Girls JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Blake, Academy of Holy Angels, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson (Away) @ Bassett Creek Park
Oct 23 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Blake, Academy of Holy Angels, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen,[...]
Soccer-CI South: Varsity Game vs Burn/Farm/Lake (Away) 4:30 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs Burn/Farm/Lake (Away) @ Lakeville South High School
Oct 23 @ 4:30 pm – 6:30 pm
Type: conference Opponent: Burn/Farm/Lake
24
Choir 7:50 am
Choir @ Bluff Creek Elementary
Oct 24 @ 7:50 am – 8:30 am
Choir @ Bluff Creek Elementary
Choir is offered through Community Education and meets in the BCE Music room with Mrs. Barker.
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Benilde – St. Margaret`s (Home) (Rescheduled from 10-10-17) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Benilde – St. Margaret`s (Home) (Rescheduled from 10-10-17) @ Chaska Middle School East
Oct 24 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Benilde – St. Margaret`s (Home) (Rescheduled from 10-10-17) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Benilde – St. Margaret`s (Home) (Rescheduled from 10-10-17) @ Chaska Middle School East
Oct 24 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s
Football: Varsity Sections vs TBD (Away) 7:00 pm
Football: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 24 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAAAA Quarterfinals
25
Soccer-CI South: Varsity Game vs Minneapolis Adapted (Home) 4:30 am
Soccer-CI South: Varsity Game vs Minneapolis Adapted (Home) @ Chan/Chaska/P Lake/Shak
Oct 25 @ 4:30 am – 6:30 pm
Type: conference Opponent: Minneapolis Adapted
Volleyball: Varsity Sections vs Mankato West (Home) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Sections vs Mankato West (Home) @ Chaska High School
Oct 25 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Mankato West Comments: Section 2AAA (1st Round)
26
Read-A-Thon Day Event
Read-A-Thon Day Event
Oct 26 all-day
Read-A-Thon Day Event
Watch for more information in Bluff Creek Current.
Spirit Wear Sale
Spirit Wear Sale
Oct 26 all-day
Spirit Wear Sale
Watch for times in BCE Current
Spirit Wear Sales
Spirit Wear Sales
Oct 26 all-day
Spirit Wear Sales
Spirit wear is sold through PTO. Watch for more information on times.
Cross Country: Boys Varsity Sections vs TBD (Away) 4:00 pm
Cross Country: Boys Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gale Woods Farm-Minnetrista
Oct 26 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Championships
Cross Country: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) 4:45 pm
Cross Country: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gale Woods Farm-Minnetrista
Oct 26 @ 4:45 pm – 4:45 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Championships
27
Grand Day
Grand Day
Oct 27 all-day
Grand Day
Watch for more information in Bluff Creek Current.
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 27 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAA Quarterfinals
28
Swimming & Diving: Girls JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 10:00 am
Swimming & Diving: Girls JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Olson Middle School
Oct 28 @ 10:00 am – 10:00 am
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park Comments: 10 am – Diving at Oak Grove Middle School1 pm – Swimming at Olson Middle[...]
Football: Varsity Sections vs TBD (Away) 3:00 pm
Football: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 28 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAAAA Semifinals
29
30
Soccer-CI South: Varsity Game vs South Suburban-Adapted (Away) 4:30 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs South Suburban-Adapted (Away) @ Bloomington Jefferson Activity Center
Oct 30 @ 4:30 pm – 6:30 pm
Type: conference Opponent: South Suburban-Adapted
31
Choir 7:50 am
Choir @ Bluff Creek Elementary
Oct 31 @ 7:50 am – 8:30 am
Choir @ Bluff Creek Elementary
Choir is offered through Community Education and meets in the BCE Music room with Mrs. Barker.
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 31 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAA Semifinals