Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1
2
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 2 all-day
8:20am: Kansas City Art Institute (Kansas City, MO) – Maret Cissner 8:20am: Bradley University (Peoria, IL) – Spencer Keck 1:25pm: U.S. Navy, Petty Officer Matthew Theis Students – sign up for all college visits using[...]
3
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School
Oct 3 all-day
8:20am: UW-LaCrosse – Kaylie Connaughty 9:15am: Creighton University (Omaha, NE) – Kelly Woodward Miller 10:10am: Ripon College (Ripon, WI) – John Ingemann 10:10am: University of MN Rochester – Rachel Nguyen Lunches 10:30am-1:02pm: Jobs @ Cafe[...]
Soccer-CI South: Varsity Game vs Minneapolis Adapted (Away) 4:30 am
Soccer-CI South: Varsity Game vs Minneapolis Adapted (Away) @ Minneapolis Adapted
Oct 3 @ 4:30 am – 6:30 pm
Type: conference Opponent: Minneapolis Adapted
Cross Country: Girls JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) 3:00 pm
Cross Country: Girls JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) @ Chaska Par 30
Oct 3 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee,[...]
Cross Country: Boys JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) 3:35 pm
Cross Country: Boys JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) @ Chaska Par 30
Oct 3 @ 3:35 pm – 3:35 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield,[...]
Tennis: Girls Varsity Sections vs Prior Lake (Away) 4:00 pm
Tennis: Girls Varsity Sections vs Prior Lake (Away) @ Prior Lake High School
Oct 3 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Prior Lake Comments: Section 2AA North Team (1st Round)
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) 4:15 pm
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) @ Chaska Par 30
Oct 3 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee,[...]
Soccer: Boys JV Game vs Robbinsdale Cooper (Home) 4:30 pm
Soccer: Boys JV Game vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 3 @ 4:30 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Soccer: Girls JV Game vs Robbinsdale Cooper (Home) 4:30 pm
Soccer: Girls JV Game vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 3 @ 4:30 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) 4:45 pm
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) @ Chaska Par 30
Oct 3 @ 4:45 pm – 4:45 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield,[...]
Soccer: Girls Varsity Game vs Robbinsdale Cooper (Home) 5:00 pm
Soccer: Girls Varsity Game vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 3 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Soccer: Boys Varsity Game vs Robbinsdale Cooper (Home) 7:00 pm
Soccer: Boys Varsity Game vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 3 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
4
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 4 all-day
8:55am: University of Vermont (Burlington, VT) – Eliza Etter 10:40am: University of MN Twin Cities – Sam Franco 2:20pm: St. Mary’s University MN (Winona, MN) – Tim Gleason Students – sign up for all college[...]
Soccer-CI South: Varsity Game vs South Suburban-Adapted (Home) 4:30 am
Soccer-CI South: Varsity Game vs South Suburban-Adapted (Home) @ Chan/Chaska/P Lake/Shak
Oct 4 @ 4:30 am – 6:30 pm
Type: conference Opponent: South Suburban-Adapted
5
2 Hour Late Start
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 5 all-day
10:40am: Northern Arizona University (Flagstaff, AZ) – Kelsi Grubisich 10:40am: University of Denver (Denver, CO) – Jenn Gross Lunches 11:09am-1:14pm: Jobs @ Target (table during all lunches) Students – sign up for all college visits[...]
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Kennedy (Away) 4:15 pm
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 5 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
Football: 9A Game vs Waconia (Away) 4:30 pm
Football: 9A Game vs Waconia (Away) @ Waconia High School
Oct 5 @ 4:30 pm – 6:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Football: B Game vs Waconia (Home) 4:30 pm
Football: B Game vs Waconia (Home) @ Chaska High School
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Soccer: Boys B Game vs Waconia (Home) 4:30 pm
Soccer: Boys B Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Soccer: Boys JV Game vs Waconia (Home) 4:30 pm
Soccer: Boys JV Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Soccer: Girls B Game vs Waconia (Home) 4:30 pm
Soccer: Girls B Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School East, Chaska Middle School East
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Soccer: Girls JV Game vs Waconia (Home) 4:30 pm
Soccer: Girls JV Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Soccer: Boys Varsity Game vs Waconia (Home) 5:00 pm
Soccer: Boys Varsity Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 5 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Volleyball: B Match vs Bloomington Kennedy (Away) 5:30 pm
Volleyball: B Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 5 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School East
Oct 5 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School East
Oct 5 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Soccer: Girls Varsity Game vs Waconia (Home) 7:00 pm
Soccer: Girls Varsity Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 5 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Kennedy (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 5 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
6
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 6 all-day
10:10am: MSU Moorhead (Moorhead, MN) – Sylvette Lopez-Ruth Lunches: Jobs @ Fourteen Foods/DQ (10:39am-1:02pm) – no sign up required, just stop at table 2:20pm: Washington University (St. Louis, MO) – Loren Wright Students – sign[...]
Soccer: Boys 9A Game vs Robbinsdale Cooper (Cancelled) 4:30 pm
Soccer: Boys 9A Game vs Robbinsdale Cooper (Cancelled) @ New Hope Learning Center
Oct 6 @ 4:30 pm – 5:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper Comments:
Football: Varsity Game vs Waconia (Home) 7:00 pm
Football: Varsity Game vs Waconia (Home) @ Chaska High School
Oct 6 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia Comments: Chaska Homecoming
7
Soccer: Boys 9A Game vs Burnsville (Away) (Location Changed) 9:00 am
Soccer: Boys 9A Game vs Burnsville (Away) (Location Changed) @ Metcalf Jr. High
Oct 7 @ 9:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Burnsville
Soccer: Boys B Game vs Burnsville (Away) (Location Changed) 9:00 am
Soccer: Boys B Game vs Burnsville (Away) (Location Changed) @ Metcalf Jr. High
Oct 7 @ 9:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Burnsville
Cross Country: Boys JV Invitational vs Alexandria Area (Away) 10:30 am
Cross Country: Boys JV Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 7 @ 10:30 am – 10:30 am
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) 10:30 am
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 7 @ 10:30 am – 10:30 am
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Cross Country: Girls JV Invitational vs Alexandria Area (Away) 10:30 am
Cross Country: Girls JV Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 7 @ 10:30 am – 10:30 am
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) 10:30 am
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 7 @ 10:30 am – 10:30 am
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Soccer: Boys JV Game vs Burnsville (Away) (Location Changed) 11:00 am
Soccer: Boys JV Game vs Burnsville (Away) (Location Changed) @ Metcalf Jr. High
Oct 7 @ 11:00 am – 1:00 pm
Type: nonconference Opponent: Burnsville
Soccer: Boys Varsity Game vs Burnsville (Away) 11:00 am
Soccer: Boys Varsity Game vs Burnsville (Away) @ Burnsville High School
Oct 7 @ 11:00 am – 1:00 pm
Type: nonconference Opponent: Burnsville
Soccer: Girls 9A Game vs Edina (Cancelled) 11:00 am
Soccer: Girls 9A Game vs Edina (Cancelled) @ Edina High School
Oct 7 @ 11:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Edina Comments:
Soccer: Girls B Game vs Edina (Away) 11:00 am
Soccer: Girls B Game vs Edina (Away) @ Edina High School
Oct 7 @ 11:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Edina
Soccer: Girls JV Game vs Edina (Away) 11:00 am
Soccer: Girls JV Game vs Edina (Away) @ Edina High School
Oct 7 @ 11:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Edina
Soccer: Girls Varsity Game vs Edina (Away) 11:00 am
Soccer: Girls Varsity Game vs Edina (Away) @ Edina Community Center
Oct 7 @ 11:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Edina
8
9
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 9 all-day
1:25pm: University of Montana (Missoula, MT) – Shawn Stanley Students – sign up for all college visits using the FlexTime Scheduler For an alphabetical list of upcoming college visits, click here.
Soccer-CI South: Varsity Game vs St. Paul Johnson (Away) 4:30 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs St. Paul Johnson (Away) @ St. Paul Johnson
Oct 9 @ 4:30 pm – 6:30 pm
Type: conference Opponent: St. Paul Johnson
10
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 10 all-day
1:25pm: Moore College of Art & Design (Philadelphia, PA) – Theresa Ramirez 1:25pm: University of Iowa (Iowa City, IA) – Sabrina Tapps 2:20pm: Grand Canyon University (Phoenix, AZ) – Bailey Colbert 6:30pm: Local Information Session,[...]
Volleyball: 9A Game vs Belle Plaine (Away) 5:30 pm
Volleyball: 9A Game vs Belle Plaine (Away) @ Belle Plaine High School
Oct 10 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Belle Plaine
Volleyball: JV Game vs Belle Plaine (Away) 5:30 pm
Volleyball: JV Game vs Belle Plaine (Away) @ Belle Plaine High School
Oct 10 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Belle Plaine
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Benilde – St. Margaret`s Rescheduled to 10-24-17 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Benilde – St. Margaret`s Rescheduled to 10-24-17 @ Chaska Middle School East
Oct 10 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s Comments:
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Benilde – St. Margaret`s Rescheduled to 10-24-17 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Benilde – St. Margaret`s Rescheduled to 10-24-17 @ Chaska Middle School East
Oct 10 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s Comments:
Volleyball: Varsity Game vs Belle Plaine (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Game vs Belle Plaine (Away) @ Belle Plaine High School
Oct 10 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Belle Plaine
11
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 11 all-day
8:55am: Mount Holyoke College (South Hadley, MA) – Alicia Lewkowicz 10:40am: Butler University (Indianapolis, IN) – Andy White 10:40am: Southeastern University (Lakeland, FL) – Stephanie Sisk Lunches: Job @ Hy-Vee Grocery Store, Shakopee 2:20pm: Loyola[...]
Powder puff game
Powder puff game
Oct 11 all-day
 
PSAT 8:00 am
PSAT @ Chanhassen High School Gym 2
Oct 11 @ 8:00 am – 12:00 pm
PSAT testing will start promptly at 8:00am in Gym 2.  Please arrive no later than 7:45am for sign in, etc.  Bring #2 pencils (not mechanical) and a calculator.  For more information on the PSAT and[...]
Soccer-CI South: Varsity Game vs Minneapolis Edison (Home) 4:30 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs Minneapolis Edison (Home) @ Chan/Chaska/P Lake/Shak
Oct 11 @ 4:30 pm – 6:30 pm
Type: conference Opponent: Minneapolis Edison
12
Football: 9A Game vs Bloomington Jefferson (Home) 4:30 pm
Football: 9A Game vs Bloomington Jefferson (Home) @ Chaska High School
Oct 12 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson
Football: B Game vs Bloomington Jefferson (Away) 4:30 pm
Football: B Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 12 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: 9A Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 4:30 pm
Volleyball: 9A Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska High School
Oct 12 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Soccer: Girls Varsity Sections vs Edina (Away) 5:00 pm
Soccer: Girls Varsity Sections vs Edina (Away) @ Edina Community Center
Oct 12 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: nonconference Opponent: Edina Comments: Section 2AA Quarterfinals
Volleyball: 9B Match vs Robbinsdale Cooper (Cancelled) 5:30 pm
Volleyball: 9B Match vs Robbinsdale Cooper (Cancelled) @ Chaska High School
Oct 12 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper Comments:
Volleyball: B Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 5:30 pm
Volleyball: B Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska High School
Oct 12 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Volleyball: JV Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 5:30 pm
Volleyball: JV Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska High School
Oct 12 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Volleyball: Varsity Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska High School
Oct 12 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Soccer: Boys Varsity Sections vs Prior Lake (Away) 7:30 pm
Soccer: Boys Varsity Sections vs Prior Lake (Away) @ Prior Lake High School
Oct 12 @ 7:30 pm – 7:30 pm
Type: nonconference Opponent: Prior Lake Comments: Section 2AA Quarterfinals
13
Swimming & Diving: Girls Varsity Invitational vs TBD (Away) 5:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Invitational vs TBD (Away) @ Eden Prairie Community Center
Oct 13 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section True Team (Diving)
Football: Varsity Game vs Bloomington Jefferson (Away) 7:00 pm
Football: Varsity Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Stadium
Oct 13 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson
14
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) 9:00 am
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gustavus Adolphus College
Oct 14 @ 9:00 am – 9:00 am
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA North (Individual Tournament)
Volleyball: 9A Game vs Shakopee (Away) 9:15 am
Volleyball: 9A Game vs Shakopee (Away) @ Shakopee High School
Oct 14 @ 9:15 am – 9:15 am
Type: nonconference Opponent: Shakopee
Volleyball: 9B Game vs Shakopee (Away) 9:15 am
Volleyball: 9B Game vs Shakopee (Away) @ Shakopee High School
Oct 14 @ 9:15 am – 9:15 am
Type: nonconference Opponent: Shakopee
Volleyball: B Game vs Shakopee (Away) 10:30 am
Volleyball: B Game vs Shakopee (Away) @ Shakopee High School
Oct 14 @ 10:30 am – 10:30 am
Type: nonconference Opponent: Shakopee
Volleyball: JV Game vs Shakopee (Away) 10:30 am
Volleyball: JV Game vs Shakopee (Away) @ Shakopee High School
Oct 14 @ 10:30 am – 10:30 am
Type: nonconference Opponent: Shakopee
Volleyball: Varsity Game vs Shakopee (Away) 12:00 pm
Volleyball: Varsity Game vs Shakopee (Away) @ Shakopee High School
Oct 14 @ 12:00 pm – 12:00 pm
Type: nonconference Opponent: Shakopee
Swimming & Diving: Girls Varsity Invitational vs TBD (Away) 1:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Invitational vs TBD (Away) @ Eden Prairie Community Center
Oct 14 @ 1:00 pm – 1:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section True Team (Swimming)
15
16
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 16 all-day
2:20pm: College of St. Scholastica (Duluth, MN) – Kaitlyn Jerrick Students – sign up for all college visits using the FlexTime Scheduler For an alphabetical list of upcoming college visits, click here.
Soccer-CI South: Varsity Game vs Dakota United-Adapted (Home) 4:30 am
Soccer-CI South: Varsity Game vs Dakota United-Adapted (Home) @ Chan/Chaska/P Lake/Shak
Oct 16 @ 4:30 am – 6:30 pm
Type: conference Opponent: Dakota United-Adapted
Football: 9B Game vs Farmington (Away) 4:00 pm
Football: 9B Game vs Farmington (Away) @ Robert Boeckman Middle School
Oct 16 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Farmington
Volleyball: 9A Game vs Wayzata (Home) 4:30 pm
Volleyball: 9A Game vs Wayzata (Home) @ Chaska High School
Oct 16 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
Volleyball: 9B Game vs Wayzata (Home) 5:30 pm
Volleyball: 9B Game vs Wayzata (Home) @ Chaska High School
Oct 16 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
Volleyball: B Game vs Wayzata (Home) 5:30 pm
Volleyball: B Game vs Wayzata (Home) @ Chaska High School
Oct 16 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
Volleyball: JV Game vs Wayzata (Home) 5:30 pm
Volleyball: JV Game vs Wayzata (Home) @ Chaska High School
Oct 16 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
Choir Concert 7:00 pm
Choir Concert
Oct 16 @ 7:00 pm – 9:00 pm
 
Volleyball: Varsity Game vs Wayzata (Home) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Game vs Wayzata (Home) @ Chaska High School
Oct 16 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
17
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School
Oct 17 all-day
10:10am: University of MN Duluth – Colin Peters 10:10am: Northland College (Ashland, WI) – Jeron Schmidt 10:39am-1:02pm during all Lunches in the Commons: Military Service Fair.  Meet with representatives from many military options (enlisted, ROTC,[...]
Cross Country: Girls Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 3:30 pm
Cross Country: Girls Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 17 @ 3:30 pm – 3:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Fall Conferences and Financial Aid Presentation. See details below. 3:45 pm
Fall Conferences and Financial Aid Presentation. See details below.
Oct 17 @ 3:45 pm – 8:00 pm
Parent teacher conferences are Tuesday October 17th from 3:45-8:00. We will also have a financial aid presentation in the theater from 6:30-7:30pm.
Cross Country: Boys Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 4:00 pm
Cross Country: Boys Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 17 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Jefferson (Away) 4:15 pm
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 17 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: 9B Match vs Bloomington Jefferson (Away) 4:15 pm
Volleyball: 9B Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 17 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Cross Country: Girls JV MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 4:30 pm
Cross Country: Girls JV MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 17 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Football: 9A Game vs Robbinsdale Armstrong (Away) 4:30 pm
Football: 9A Game vs Robbinsdale Armstrong (Away) @ Robbinsdale Armstrong High School
Oct 17 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Robbinsdale Armstrong
Football: B Game vs Robbinsdale Armstrong (Home) 4:30 pm
Football: B Game vs Robbinsdale Armstrong (Home) @ Chaska High School
Oct 17 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Robbinsdale Armstrong
Volleyball: B Match vs Bloomington Jefferson (Away) 5:30 pm
Volleyball: B Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 17 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: JV Match vs Bloomington Jefferson (Away) 5:30 pm
Volleyball: JV Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 17 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Bloomington Jefferson (Away) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Bloomington Jefferson (Away) @ Olson Middle School
Oct 17 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Bloomington Jefferson (Away) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Bloomington Jefferson (Away) @ Olson Middle School
Oct 17 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson Comments: Diving at OGMS on 10/16, 5 pm.
Financial Aid Night 6:30 pm
Financial Aid Night @ Chanhassen High School Theater
Oct 17 @ 6:30 pm – 7:30 pm
6:30-7:30pm in the Chanhassen High School Theater: District Financial Aid Night for Chanhassen and Chaska High School; target group is seniors and parents preparing to submit FAFSA, but all grades are welcome to attend.  The[...]
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Jefferson (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 17 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
18
Soccer-CI South: Varsity Bye vs (Away) 4:30 am
Soccer-CI South: Varsity Bye vs (Away) @ Bye
Oct 18 @ 4:30 am – 6:30 pm
Type: conference Opponent:
Football: Varsity Game vs Robbinsdale Armstrong (Home) 7:00 pm
Football: Varsity Game vs Robbinsdale Armstrong (Home) @ Chaska High School
Oct 18 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Robbinsdale Armstrong
20
22
23
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 23 all-day
9:15am: Normandale Community College (Bloomington, MN) – Javier Salinas Vega 9:15am: North Dakota State University (NDSU, Fargo, ND) – Matt Henry 10:10am: College of St. Benedict/St. John’s University (St. Joseph/Collegeville, MN) – Tony Amelse 1:25pm:[...]
Cross Country: Boys JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Blake, Academy of Holy Angels, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson (Away) 4:00 pm
Cross Country: Boys JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Blake, Academy of Holy Angels, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson (Away) @ Bassett Creek Park
Oct 23 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Blake, Academy of Holy Angels, New Prague, Shakopee, Wayzata,[...]
Cross Country: Girls JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Blake, Academy of Holy Angels, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson (Away) 4:00 pm
Cross Country: Girls JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Blake, Academy of Holy Angels, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson (Away) @ Bassett Creek Park
Oct 23 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Blake, Academy of Holy Angels, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen,[...]
Soccer-CI South: Varsity Game vs Burn/Farm/Lake (Away) 4:30 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs Burn/Farm/Lake (Away) @ Lakeville South High School
Oct 23 @ 4:30 pm – 6:30 pm
Type: conference Opponent: Burn/Farm/Lake
24
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 24 all-day
9:15am: Winona State University (Winona, MN) – Justin Huegel 10:10am: Concordia College (Moorhead, MN) – Brandon Wente 2:20pm: University of Northwestern St. Paul – Jackie Sommers Students – sign up for all college visits using[...]
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Benilde – St. Margaret`s (Home) (Rescheduled from 10-10-17) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Benilde – St. Margaret`s (Home) (Rescheduled from 10-10-17) @ Chaska Middle School East
Oct 24 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Benilde – St. Margaret`s (Home) (Rescheduled from 10-10-17) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Benilde – St. Margaret`s (Home) (Rescheduled from 10-10-17) @ Chaska Middle School East
Oct 24 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s
Football: Varsity Sections vs TBD (Away) 7:00 pm
Football: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 24 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAAAA Quarterfinals
25
Soccer-CI South: Varsity Game vs Minneapolis Adapted (Home) 4:30 am
Soccer-CI South: Varsity Game vs Minneapolis Adapted (Home) @ Chan/Chaska/P Lake/Shak
Oct 25 @ 4:30 am – 6:30 pm
Type: conference Opponent: Minneapolis Adapted
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 25 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAA (1st Round)
26
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 26 all-day
10:40am: Illinois Institute of Technology (Chicago, IL) – Callie Brown Students – sign up for all college visits using the FlexTime Scheduler For an alphabetical list of upcoming college visits, click here.
Cross Country: Boys Varsity Sections vs TBD (Away) 4:00 pm
Cross Country: Boys Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gale Woods Farm-Minnetrista
Oct 26 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Championships
Cross Country: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) 4:45 pm
Cross Country: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gale Woods Farm-Minnetrista
Oct 26 @ 4:45 pm – 4:45 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Championships
27
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 27 all-day
9:15am: Pacific Lutheran University (Tacoma, WA) – Hannah Middlebrook 10:10am: Concordia University (St. Paul, MN) – Kelly Macik Students – sign up for all college visits using the FlexTime Scheduler For an alphabetical list of[...]
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 27 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAA Quarterfinals
28
ACT Test 7:45 am
ACT Test @ Chaska High School
Oct 28 @ 7:45 am – 12:30 pm
Chaska High School is a test site for the Saturday, October 28 ACT (registration closed for this test on Oct. 6).  Register at www.actstudent.org, and if this is your first registration, allow about 45 minutes[...]
Swimming & Diving: Girls JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 10:00 am
Swimming & Diving: Girls JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Olson Middle School
Oct 28 @ 10:00 am – 10:00 am
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park Comments: 10 am – Diving at Oak Grove Middle School1 pm – Swimming at Olson Middle[...]
Football: Varsity Sections vs TBD (Away) 3:00 pm
Football: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 28 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAAAA Semifinals
29
30
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 30 all-day
10:10am: Hamline University (St. Paul, MN) – Sofia White Students – sign up for all college visits using the FlexTime Scheduler For an alphabetical list of upcoming college visits, click here.
Soccer-CI South: Varsity Game vs South Suburban-Adapted (Away) 4:30 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs South Suburban-Adapted (Away) @ Bloomington Jefferson Activity Center
Oct 30 @ 4:30 pm – 6:30 pm
Type: conference Opponent: South Suburban-Adapted
31
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 31 all-day
1:25pm: Upper Iowa University (Fayette, IA) – Melissa Hohler Students – sign up for all college visits using the Flex Scheduler For an alphabetical list of upcoming college visits, click here.
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 31 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAA Semifinals