Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1
2
Homecoming Week
Homecoming Week
Oct 2 – Oct 7 all-day
Volleyball: 9B Match vs Eden Prairie (Away) 4:00 pm
Volleyball: 9B Match vs Eden Prairie (Away) @ Eden Prairie High School
Oct 2 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Eden Prairie
Football: 9B Game vs Prior Lake (Home) 4:30 pm
Football: 9B Game vs Prior Lake (Home)
Oct 2 @ 4:30 pm – 6:30 pm
Type: nonconference Opponent: Prior Lake
Volleyball: 9A Match vs Eden Prairie (Away) 5:00 pm
Volleyball: 9A Match vs Eden Prairie (Away) @ Eden Prairie High School
Oct 2 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: nonconference Opponent: Eden Prairie
Volleyball: B Match vs Eden Prairie (Away) 5:30 pm
Volleyball: B Match vs Eden Prairie (Away) @ Eden Prairie H.S.
Oct 2 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Eden Prairie
Volleyball: JV Match vs Eden Prairie (Away) 5:30 pm
Volleyball: JV Match vs Eden Prairie (Away) @ Eden Prairie High School
Oct 2 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Eden Prairie
Football: JV Game vs Hopkins (Cancelled) 7:00 pm
Football: JV Game vs Hopkins (Cancelled) @ Hopkins H.S.
Oct 2 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Hopkins Comments:
Volleyball: Varsity Match vs Eden Prairie (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Eden Prairie (Away) @ Eden Prairie High School
Oct 2 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Eden Prairie
3
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Chaska, TBD (Cancelled)
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Chaska, TBD (Cancelled) @ Chaska Par 30
Oct 3 all-day
Type: nonconference Opponent: Chaska, TBD Comments:
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Chaska, TBD (Cancelled)
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Chaska, TBD (Cancelled) @ Chaska Par 30
Oct 3 all-day
Type: nonconference Opponent: Chaska, TBD Comments:
Tennis: Girls Varsity Sections vs Shakopee (Away) 4:00 pm
Tennis: Girls Varsity Sections vs Shakopee (Away) @ Shakopee High School
Oct 3 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Shakopee Comments: team sections
Soccer: Girls 9A Game vs Edina (Away) 4:15 pm
Soccer: Girls 9A Game vs Edina (Away) @ Edina High School
Oct 3 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: nonconference Opponent: Edina
Soccer: Girls B Game vs Edina (Away) 4:15 pm
Soccer: Girls B Game vs Edina (Away) @ Edina High School
Oct 3 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: nonconference Opponent: Edina
Soccer: Girls JV Game vs Edina (Away) 4:15 pm
Soccer: Girls JV Game vs Edina (Away) @ Edina High School
Oct 3 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: nonconference Opponent: Edina
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs Minneapolis Roosevelt (Away) 4:30 pm
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs Minneapolis Roosevelt (Away) @ Minneapolis Roosevelt HS
Oct 3 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Minneapolis Roosevelt
Soccer: Boys 9A Game vs Southwest Christian (Cancelled) 4:30 pm
Soccer: Boys 9A Game vs Southwest Christian (Cancelled) @ Bandimere Park
Oct 3 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Southwest Christian Comments:
Soccer: Boys B Game vs Southwest Christian (Cancelled) 4:30 pm
Soccer: Boys B Game vs Southwest Christian (Cancelled) @ Bandimere Park
Oct 3 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Southwest Christian Comments:
Soccer: Boys JV Game vs Southwest Christian (Cancelled) 5:00 pm
Soccer: Boys JV Game vs Southwest Christian (Cancelled) @ Lake Ann Park
Oct 3 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: nonconference Opponent: Southwest Christian Comments: Game played at Lake Ann
Soccer: Girls Varsity Game vs Edina (Home) 5:00 pm
Soccer: Girls Varsity Game vs Edina (Home)
Oct 3 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: nonconference Opponent: Edina
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) (Rescheduled from 10-12-17) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) (Rescheduled from 10-12-17) @ Chaska Middle School East
Oct 3 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) (Rescheduled from 10-12-17) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) (Rescheduled from 10-12-17) @ Chaska Middle School East
Oct 3 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Soccer: Boys Varsity Game vs Southwest Christian (Home) 7:00 pm
Soccer: Boys Varsity Game vs Southwest Christian (Home)
Oct 3 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Southwest Christian
4
Soccer: Girls 9A Game vs Eagan (Away) 4:15 pm
Soccer: Girls 9A Game vs Eagan (Away) @ Eagan High School
Oct 4 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: nonconference Opponent: Eagan
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs South Suburban (Home) 4:30 pm
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs South Suburban (Home) @ Chanhassen High School
Oct 4 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: South Suburban
Volleyball: 9A Game vs Woodbury (Cancelled) 4:30 pm
Volleyball: 9A Game vs Woodbury (Cancelled)
Oct 4 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Woodbury Comments:
Volleyball: 9B Game vs Woodbury (Cancelled) 5:30 pm
Volleyball: 9B Game vs Woodbury (Cancelled)
Oct 4 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Woodbury Comments:
Volleyball: B Game vs Woodbury (Cancelled) 5:30 pm
Volleyball: B Game vs Woodbury (Cancelled)
Oct 4 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Woodbury Comments:
Volleyball: JV Game vs Woodbury (Cancelled) 5:30 pm
Volleyball: JV Game vs Woodbury (Cancelled)
Oct 4 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Woodbury Comments:
Volleyball: Varsity Game vs Woodbury (Cancelled) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Game vs Woodbury (Cancelled)
Oct 4 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Woodbury Comments:
5
2 Hour Late Start
Two Hour Late Start for Students 10:00 am
Two Hour Late Start for Students
Oct 5 @ 10:00 am – 11:00 am
Two Hour Late Start for Professional Development for Teachers.
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) 4:00 pm
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 5 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: team sections
Football: 9A Game vs Coon Rapids (Home) 4:30 pm
Football: 9A Game vs Coon Rapids (Home)
Oct 5 @ 4:30 pm – 6:30 pm
Type: nonconference Opponent: Coon Rapids
Football: B Game vs St. Thomas Academy (Away) 4:30 pm
Football: B Game vs St. Thomas Academy (Away) @ St. Thomas Academy
Oct 5 @ 4:30 pm – 6:30 pm
Type: nonconference Opponent: St. Thomas Academy
Soccer: Boys JV Game vs Richfield (Away) 4:30 pm
Soccer: Boys JV Game vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Richfield
Soccer: Girls JV Game vs Richfield (Away) 4:30 pm
Soccer: Girls JV Game vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Richfield
Soccer: Girls Varsity Game vs Richfield (Away) 5:00 pm
Soccer: Girls Varsity Game vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 5 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: conference Opponent: Richfield
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Richfield (Away) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Richfield (Away) @ Richfield Middle School
Oct 5 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Richfield
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Richfield (Away) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Richfield (Away) @ Richfield Middle School
Oct 5 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Richfield
Soccer: Boys Varsity Match vs Richfield (Away) 7:00 pm
Soccer: Boys Varsity Match vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 5 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Richfield
6
Picture Retake Day 8:00 am
Picture Retake Day
Oct 6 @ 8:00 am – 10:00 am
Lifetouch will be here for the last time this year on Friday, October 6th.  If you would like to have a retake, you must bring your original picture packet and give it to the photographer[...]
Picture Retakes 8:00 am
Soccer: Boys 9A Game vs Richfield (Home) 4:30 pm
Soccer: Boys 9A Game vs Richfield (Home) @ Bandimere Park
Oct 6 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Richfield
Soccer: Boys B Game vs Richfield (Away) 4:30 pm
Soccer: Boys B Game vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 6 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Richfield
Soccer: Girls 9A Game vs Richfield (Cancelled) 4:30 pm
Soccer: Girls 9A Game vs Richfield (Cancelled) @ Chaska High School
Oct 6 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Richfield Comments:
Soccer: Girls B Game vs Richfield (Away) 4:30 pm
Soccer: Girls B Game vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 6 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Richfield
Volleyball: Varsity Tournament vs Saint Michael-Albertville, Elk River, Henry Sibley, Hopkins, Albert Lea, Buffalo, Heritage Christian Academy, Eastview, Totino-Grace, Cambridge-Isanti, Waconia, Stillwater, Monticello, Anoka, Rogers, Owatonna, Rosemount, Orono, Southwest Christian, Shakopee, Wayzata, East Ridge, Minnetonka, Hutchinson, Andover, Chanhassen, Wadena-Deer Creek., Minneapolis Southwest, Bemidji, Champlin Park, Hastings (Away) 5:00 pm
Volleyball: Varsity Tournament vs Saint Michael-Albertville, Elk River, Henry Sibley, Hopkins, Albert Lea, Buffalo, Heritage Christian Academy, Eastview, Totino-Grace, Cambridge-Isanti, Waconia, Stillwater, Monticello, Anoka, Rogers, Owatonna, Rosemount, Orono, Southwest Christian, Shakopee, Wayzata, East Ridge, Minnetonka, Hutchinson, Andover, Chanhassen, Wadena-Deer Creek., Minneapolis Southwest, Bemidji, Champlin Park, Hastings (Away) @ St. Michael-Albertville High School
Oct 6 @ 5:00 pm – 10:00 pm
Type: nonconference Opponent: Saint Michael-Albertville, Elk River, Henry Sibley, Hopkins, Albert Lea, Buffalo, Heritage Christian Academy, Eastview, Totino-Grace, Cambridge-Isanti, Waconia, Stillwater, Monticello, Anoka, Rogers, Owatonna, Rosemount, Orono, Southwest Christian, Shakopee, Wayzata, East Ridge, Minnetonka, Hutchinson,[...]
Football: Varsity Game vs Coon Rapids (Away) 7:00 pm
Football: Varsity Game vs Coon Rapids (Away) @ Coon Rapids HS
Oct 6 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Coon Rapids
7
Volleyball: JV Tournament vs Bloomington Kennedy, Academy of Holy Angels, Chanhassen, Cretin-Derham Hall, Eastview, Fridley, Hastings, Hopkins, Lakeville South, Minneapolis South, Minneapolis Southwest, Northfield, Rosemount, Totino-Grace, Visitation (Away)
Volleyball: JV Tournament vs Bloomington Kennedy, Academy of Holy Angels, Chanhassen, Cretin-Derham Hall, Eastview, Fridley, Hastings, Hopkins, Lakeville South, Minneapolis South, Minneapolis Southwest, Northfield, Rosemount, Totino-Grace, Visitation (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 7 all-day
Type: nonconference Opponent: Bloomington Kennedy, Academy of Holy Angels, Chanhassen, Cretin-Derham Hall, Eastview, Fridley, Hastings, Hopkins, Lakeville South, Minneapolis South, Minneapolis Southwest, Northfield, Rosemount, Totino-Grace, Visitation
Volleyball: B Tournament vs Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eastview, Hastings, Hill-Murray, Hopkins, Lakeville South, Minneapolis South, Minneapolis Southwest, Northfield, Rosemount, St. Louis Park, Tartan Senior, Totino-Grace (Away) 8:00 am
Volleyball: B Tournament vs Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eastview, Hastings, Hill-Murray, Hopkins, Lakeville South, Minneapolis South, Minneapolis Southwest, Northfield, Rosemount, St. Louis Park, Tartan Senior, Totino-Grace (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 7 @ 8:00 am – 8:00 am
Type: nonconference Opponent: Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eastview, Hastings, Hill-Murray, Hopkins, Lakeville South, Minneapolis South, Minneapolis Southwest, Northfield, Rosemount, St. Louis Park, Tartan Senior, Totino-Grace
Football: JV Game vs Coon Rapids (Home) 9:30 am
Football: JV Game vs Coon Rapids (Home)
Oct 7 @ 9:30 am – 9:30 am
Type: nonconference Opponent: Coon Rapids
Volleyball: Varsity Tournament vs St. Michael Albertville (Away) 9:30 am
Volleyball: Varsity Tournament vs St. Michael Albertville (Away) @ St. Michael-Albertville High School
Oct 7 @ 9:30 am – 9:30 am
Type: nonconference Opponent: St. Michael Albertville
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) 10:30 am
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Arrowwood Resort
Oct 7 @ 10:30 am – 10:30 am
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) 10:30 am
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Arrowwood Resort
Oct 7 @ 10:30 am – 10:30 am
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Soccer: Boys Varsity Game vs St. Cloud Cathedral (Home) 1:00 pm
Soccer: Boys Varsity Game vs St. Cloud Cathedral (Home)
Oct 7 @ 1:00 pm – 1:00 pm
Type: nonconference Opponent: St. Cloud Cathedral
8
9
Homecoming Week
Homecoming Week
Oct 9 – Oct 14 all-day
Football: 9B Game vs Mound Westonka (Away) 4:15 pm
Football: 9B Game vs Mound Westonka (Away) @ Mound Westonka High School
Oct 9 @ 4:15 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Mound Westonka
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs St. Paul Johnson (Away) 4:30 pm
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs St. Paul Johnson (Away) @ St. Paul Johnson HS
Oct 9 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: St. Paul Johnson
10
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) 9:00 am
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gustavus College
Oct 10 @ 9:00 am – 9:00 am
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: team section final
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Jefferson (Home) 4:30 pm
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Jefferson (Home) @ Chanhassen High School
Oct 10 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: 9B Match vs Bloomington Jefferson (Home) 5:30 pm
Volleyball: 9B Match vs Bloomington Jefferson (Home) @ Chanhassen High School
Oct 10 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: B Match vs Bloomington Jefferson (Home) 5:30 pm
Volleyball: B Match vs Bloomington Jefferson (Home) @ Chanhassen High School
Oct 10 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: JV Match vs Bloomington Jefferson (Home) 5:30 pm
Volleyball: JV Match vs Bloomington Jefferson (Home) @ Chanhassen High School
Oct 10 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Jefferson (Home) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Jefferson (Home) @ Chanhassen High School
Oct 10 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
11
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs Minneapolis Edison (Home) 4:30 pm
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs Minneapolis Edison (Home) @ Chanhassen High School
Oct 11 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Minneapolis Edison
12
Football: 9A Game vs Bloomington Kennedy (Away) 4:30 pm
Football: 9A Game vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 12 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Kennedy
Football: B Game vs Bloomington Kennedy (Home) 4:30 pm
Football: B Game vs Bloomington Kennedy (Home)
Oct 12 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Kennedy
Volleyball: 9A Match vs Richfield (Away) 4:30 pm
Volleyball: 9A Match vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 12 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Richfield
Volleyball: B Match vs Richfield (Away) 4:30 pm
Volleyball: B Match vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 12 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Richfield
Volleyball: 9B Match vs Richfield (Away) 5:30 pm
Volleyball: 9B Match vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 12 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Richfield
Volleyball: JV Match vs Richfield (Away) 5:30 pm
Volleyball: JV Match vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 12 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Richfield
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Robbinsdale Cooper Rescheduled to 10-03-17 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Robbinsdale Cooper Rescheduled to 10-03-17 @ Chaska Middle School East
Oct 12 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper Comments:
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Robbinsdale Cooper Rescheduled to 10-03-17 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Robbinsdale Cooper Rescheduled to 10-03-17 @ Chaska Middle School East
Oct 12 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper Comments:
PTO Meeting, Staff Lounge 6:30 pm
PTO Meeting, Staff Lounge @ Jonathan Elementary
Oct 12 @ 6:30 pm – 8:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Richfield (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 12 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Richfield
14
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) 9:00 am
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gustavus College
Oct 14 @ 9:00 am – 9:00 am
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Indiv sections
Swimming & Diving: Girls Varsity Invitational vs Eden Prairie (Away) 1:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Invitational vs Eden Prairie (Away) @ Eden Prairie Community Center
Oct 14 @ 1:00 pm – 1:00 pm
Type: nonconference Opponent: Eden Prairie Comments: True Team Sections
Homecoming Dance 9:00 pm
Homecoming Dance
Oct 14 @ 9:00 pm – 11:00 pm
15
16
Football: 9B Game vs Rosemount (Away) 4:00 pm
Football: 9B Game vs Rosemount (Away) @ Rosemount High School
Oct 16 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Rosemount
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs Dakota United (Home) 4:30 pm
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs Dakota United (Home) @ Chanhassen High School
Oct 16 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Dakota United
Choir Concert 7:00 pm
Choir Concert
Oct 16 @ 7:00 pm – 9:00 pm
17
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) 9:00 am
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gustavus College
Oct 17 @ 9:00 am – 9:00 am
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Indiv section finals
Cross Country: Girls Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 3:30 pm
Cross Country: Girls Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 17 @ 3:30 pm – 3:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Cross Country: Boys Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 4:00 pm
Cross Country: Boys Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 17 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Parent Teacher Conferences 4:00 pm
Parent Teacher Conferences @ Chaska High School Commons
Oct 17 @ 4:00 pm – 8:00 pm
Conferences are conducted arena style in the Commons. You may park on the west side of the building and enter through the activities door. Please bring your student with you to conferences as they are[...]
PTO Fundraiser Dinner at Pasta Zola 4:00 pm
PTO Fundraiser Dinner at Pasta Zola @ pasta zola
Oct 17 @ 4:00 pm – 8:00 pm
Join us Tuesday, October 17th, 4-8pm at Pasta Zola in Chaska. Click link for information: PASTA ZOLA FUNDRAISER DINNER
Volleyball: 9A Match vs Benilde – St. Margaret`s (Away) 4:15 pm
Volleyball: 9A Match vs Benilde – St. Margaret`s (Away) @ Benilde-St. Margaret's School
Oct 17 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s
Volleyball: 9B Match vs Benilde – St. Margaret`s (Away) 4:15 pm
Volleyball: 9B Match vs Benilde – St. Margaret`s (Away) @ Benilde-St. Margaret's School
Oct 17 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s
Cross Country: Girls JV MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 4:30 pm
Cross Country: Girls JV MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 17 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Football: 9A Game vs Waconia (Home) 4:30 pm
Football: 9A Game vs Waconia (Home)
Oct 17 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Football: B Game vs Waconia (Away) 4:30 pm
Football: B Game vs Waconia (Away) @ Waconia High School
Oct 17 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Volleyball: B Match vs Benilde – St. Margaret`s (Away) 5:30 pm
Volleyball: B Match vs Benilde – St. Margaret`s (Away) @ Benilde-St. Margaret's School
Oct 17 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s
Volleyball: JV Match vs Benilde – St. Margaret`s (Away) 5:30 pm
Volleyball: JV Match vs Benilde – St. Margaret`s (Away) @ Benilde-St. Margaret's School
Oct 17 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Benilde – St. Margaret`s (Away) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Benilde – St. Margaret`s (Away) @ St. Louis Park Junior High School
Oct 17 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Benilde – St. Margaret`s (Away) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Benilde – St. Margaret`s (Away) @ St. Louis Park Junior High School
Oct 17 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s
Volleyball: Varsity Match vs Benilde – St. Margaret`s (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Benilde – St. Margaret`s (Away) @ Benilde-St. Margaret's School
Oct 17 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Benilde – St. Margaret`s
18
Football: Varsity Game vs Waconia (Away) 7:00 pm
Football: Varsity Game vs Waconia (Away) @ Waconia-Bayview Elementary School
Oct 18 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
20
21
22
23
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar, Blake, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson (Away) 4:00 pm
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar, Blake, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson (Away) @ Bassett Creek Park
Oct 23 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar, Blake, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest,[...]
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar, Blake, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson (Away) 4:00 pm
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar, Blake, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson (Away) @ Bassett Creek Park
Oct 23 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar, Blake, New Prague, Shakopee, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St.[...]
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs Lakeville South (Away) 4:30 pm
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs Lakeville South (Away) @ Lakeville South High School
Oct 23 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Lakeville South
25
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs Minneapolis Roosevelt (Home) 4:30 pm
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs Minneapolis Roosevelt (Home) @ Chanhassen High School
Oct 25 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Minneapolis Roosevelt
26
Senior Pictures Due 8:00 am
Senior Pictures Due
Oct 26 @ 8:00 am – 3:00 pm
The deadline for senior portrait submissions is 3 pm on Thursday, October 26. No late submissions will be accepted. Please submit the photo digitally to https://images.jostens.com/408713595 or mail your photo c/o Yearbook Advisor to Chaska[...]
Fall Fundraiser Pick up Day 3:15 pm
Fall Fundraiser Pick up Day @ Jonathan Elementary's GYM
Oct 26 @ 3:15 pm – 6:30 pm
Look for Fall Fundraiser details in the fall.
Cross Country: Boys Varsity Sections vs Mound Westonka (Away) 3:30 pm
Cross Country: Boys Varsity Sections vs Mound Westonka (Away) @ Gale Wood Farms
Oct 26 @ 3:30 pm – 3:30 pm
Type: nonconference Opponent: Mound Westonka
Cross Country: Girls Varsity Sections vs Mound Westonka (Away) 3:30 pm
Cross Country: Girls Varsity Sections vs Mound Westonka (Away) @ Gale Wood Farms
Oct 26 @ 3:30 pm – 3:30 pm
Type: nonconference Opponent: Mound Westonka
Parent/Teacher Conferences 4:00 pm
Parent/Teacher Conferences @ Jonathan Elementary
Oct 26 @ 4:00 pm – 8:00 pm
27
Halloween Dance 7:30 pm
Halloween Dance @ Chanhassen High School
Oct 27 @ 7:30 pm – 9:30 pm
Wear a costume. Dance is ending early at 9:30pm because there is an ACT test Saturday morning. Students from both Chan and Chaska are invited to attend.
28
Swimming & Diving: Girls JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 10:00 am
Swimming & Diving: Girls JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Olson Middle School
Oct 28 @ 10:00 am – 10:00 am
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park Comments: 10 am – Diving at Oak Grove Middle School1 pm – Swimming at Olson Middle[...]
29
30
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs Bloomington Jefferson (Away) 4:30 pm
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson Activity Center
Oct 30 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson
Academic Lettering Ceremony 7:30 pm
Academic Lettering Ceremony
Oct 30 @ 7:30 pm – 8:15 pm
31