Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 1 all-day
9:10am: University of St. Thomas (St. Paul, MN) – Kate Mathison Students – sign up for all college visits using the FlexTime Scheduler For an alphabetical list of upcoming college visits, click here.
Local College Info Session
Local College Info Session @ Breck School 123 Ottawa Ave N Golden Valley, MN 55422
Oct 1 all-day
Local Information Session: The NUWHE Tour – Minneapolis Monday, October 1, 2018 at 07:00 PM until 09:00 PM Directions Breck School 123 Ottawa Ave N Golden Valley, MN 55422 United States Join admission representatives from Emory[...]
Tennis: Girls JV Game vs Chanhassen (Postponed) 4:15 pm
Tennis: Girls JV Game vs Chanhassen (Postponed) @ Chaska High School
Oct 1 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen Comments:
Tennis: Girls Varsity Game vs Chanhassen (Postponed) 4:15 pm
Tennis: Girls Varsity Game vs Chanhassen (Postponed) @ Chanhassen High School
Oct 1 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen Comments:
Volleyball: 9A Game vs Lakeville South (Home) 4:30 pm
Volleyball: 9A Game vs Lakeville South (Home) @ Chaska High School
Oct 1 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Lakeville South
Soccer: Girls B Game vs Hastings (Home) 5:00 pm
Soccer: Girls B Game vs Hastings (Home) @ Chaska Middle School West
Oct 1 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: nonconference Opponent: Hastings
Volleyball: 9B Game vs Lakeville South (Home) 5:30 pm
Volleyball: 9B Game vs Lakeville South (Home) @ Chaska High School
Oct 1 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Lakeville South
Volleyball: B Game vs Lakeville South (Home) 5:30 pm
Volleyball: B Game vs Lakeville South (Home) @ Chaska High School
Oct 1 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Lakeville South
Volleyball: JV Game vs Lakeville South (Home) 5:30 pm
Volleyball: JV Game vs Lakeville South (Home) @ Chaska High School
Oct 1 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Lakeville South
Volleyball: Varsity Game vs Lakeville South (Home) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Game vs Lakeville South (Home) @ Chaska High School
Oct 1 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Lakeville South
2
American Champion Dress up day (Homecoming week)
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 2 all-day
8:20am: Northland College (Ashland, WI) – Whitney Rundell 8:20am: St. Olaf College (Northfield, WI) – Dan Franklin 9:10am: Bethany Lutheran College (Mankato, MN) – Ben Petzel 9:10am: St. John’s/St. Ben’s (Collegeville/St. Joseph, MN) – Tony[...]
Cross Country: Boys JV Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) 3:00 pm
Cross Country: Boys JV Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) @ Chaska Par 30
Oct 2 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale[...]
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) 3:00 pm
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) @ Chaska Par 30
Oct 2 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale[...]
Cross Country: Girls JV Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) 3:00 pm
Cross Country: Girls JV Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) @ Chaska Par 30
Oct 2 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee,[...]
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) 3:00 pm
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) @ Chaska Par 30
Oct 2 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee,[...]
Tennis: Girls Varsity Sections vs Prior Lake (Away) 4:00 pm
Tennis: Girls Varsity Sections vs Prior Lake (Away) @ Prior Lake High School
Oct 2 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Prior Lake Comments: Section 2AA Team Tournament
Soccer-CI South: Varsity Game vs North/Tartan (Away) 4:30 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs North/Tartan (Away) @ North High School
Oct 2 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: North/Tartan
Soccer: Girls JV Game vs Bloomington Jefferson (Home) 4:30 pm
Soccer: Girls JV Game vs Bloomington Jefferson (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 2 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson
Soccer: Girls Varsity Game vs Richfield (Away) (Rescheduled from 09-20-18) 7:00 pm
Soccer: Girls Varsity Game vs Richfield (Away) (Rescheduled from 09-20-18) @ Richfield High School
Oct 2 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Richfield
4
2 Hour Late Start
Fast Forward 10 Years (Homecoming Dress up day)
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away)
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 4 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Team Tournament
LATE START 10:40 am
LATE START
Oct 4 @ 10:40 am – 3:10 pm
LATE START
2 hour late start
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Jefferson (Away) 4:15 pm
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: B Match vs Bloomington Jefferson (Away) 4:15 pm
Volleyball: B Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Football: 9A Game vs Waconia (Home) 4:30 pm
Football: 9A Game vs Waconia (Home) @ Chaska High School
Oct 4 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Football: JV Game vs Waconia (Away) 4:30 pm
Football: JV Game vs Waconia (Away) @ Waconia High School
Oct 4 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Soccer-CI South: Varsity Game vs South Washington-Adapted (Home) 4:30 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs South Washington-Adapted (Home) @ Chan/Chaska/P Lake/Shak
Oct 4 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: South Washington-Adapted
Soccer: Boys JV Game vs Bloomington Jefferson (Away) 4:30 pm
Soccer: Boys JV Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Soccer: Girls JV Game vs Bloomington Jefferson (Away) 4:30 pm
Soccer: Girls JV Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Soccer: Boys Varsity Game vs Bloomington Jefferson (Away) 4:45 pm
Soccer: Boys Varsity Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 4:45 pm – 4:45 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: 9B Match vs Bloomington Jefferson (Away) 5:30 pm
Volleyball: 9B Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: JV Match vs Bloomington Jefferson (Away) 5:30 pm
Volleyball: JV Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Bloomington Jefferson (Away) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Bloomington Jefferson (Away) @ Olson Middle School
Oct 4 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Bloomington Jefferson (Away) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Bloomington Jefferson (Away) @ Olson Middle School
Oct 4 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Dartmouth College Local Info Session 7:00 pm
Dartmouth College Local Info Session @ DoubleTree by Hilton
Oct 4 @ 7:00 pm – 8:00 pm
Great opportunity to learn about Dartmouth College: Admissions, programs, financial aid, etc.  Pre-registration is preferred but not required: https://apply.dartmouth.edu/portal/near-you?id=180946cf-5e00-4527-b758-82d65fd31678
Soccer: Girls Varsity Game vs Bloomington Jefferson (Away) 7:00 pm
Soccer: Girls Varsity Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Stadium
Oct 4 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Jefferson (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
5
We are the CHANpions (Dress up day for homecoming)
Picture Re-take day 8:00 am
Picture Re-take day
Oct 5 @ 8:00 am – 10:00 am
Chanhassen Homecoming Parade 4:00 pm
Chanhassen Homecoming Parade
Oct 5 @ 4:00 pm – 4:30 pm
Chanhassen Homecoming Parade
Homecoming Parade 4:00 pm
Homecoming Parade @ Downtown Chanhassen
Oct 5 @ 4:00 pm – 5:00 pm
Come join the fun at this years Homecoming parade in downtown Chanhassen. Bands, floats, and Homecoming royalty will be making their way through the streets of Chanhassen.
Soccer: Boys 9A Game vs Bloomington Jefferson (Home) 4:30 pm
Soccer: Boys 9A Game vs Bloomington Jefferson (Home)
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Soccer: Boys B Game vs Bloomington Jefferson (Away) 4:30 pm
Soccer: Boys B Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Soccer: Girls B Game vs Bloomington Jefferson (Away) 4:30 pm
Soccer: Girls B Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Football: Varsity Game vs Waconia (Away) 7:00 pm
Football: Varsity Game vs Waconia (Away) @ Waconia-Bayview Elementary School
Oct 5 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Homecoming Football Game 7:00 pm
Homecoming Football Game @ Chanhassen High School
Oct 5 @ 7:00 pm – 9:00 pm
Football game 7PM VS. Coon Rapids!
Soccer: Boys Varsity Game vs Richfield (Away) 7:00 pm
Soccer: Boys Varsity Game vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 5 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Richfield
6
Cross Country: Boys JV Invitational vs Alexandria Area (Away)
Cross Country: Boys JV Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 6 all-day
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away)
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 6 all-day
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Cross Country: Girls JV Invitational vs Alexandria Area (Away)
Cross Country: Girls JV Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 6 all-day
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away)
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 6 all-day
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
Volleyball: B Invitational vs East Ridge (Away) 9:00 am
Volleyball: B Invitational vs East Ridge (Away) @ East Ridge High School
Oct 6 @ 9:00 am – 9:00 am
Type: nonconference Opponent: East Ridge
Volleyball: JV Invitational vs East Ridge, Roseville Area, Robbinsdale Armstrong, North, Chaska, Simley, Rochester Mayo, Wayzata, Woodbury, Andover, Minnehaha Academy (Away) 9:00 am
Volleyball: JV Invitational vs East Ridge, Roseville Area, Robbinsdale Armstrong, North, Chaska, Simley, Rochester Mayo, Wayzata, Woodbury, Andover, Minnehaha Academy (Away) @ East Ridge High School
Oct 6 @ 9:00 am – 9:00 am
Type: nonconference Opponent: East Ridge, Roseville Area, Robbinsdale Armstrong, North, Chaska, Simley, Rochester Mayo, Wayzata, Woodbury, Andover, Minnehaha Academy
Soccer: Girls B Game vs Roseville Area (Home) 11:00 am
Soccer: Girls B Game vs Roseville Area (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 6 @ 11:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Roseville Area
Soccer: Girls JV Game vs Roseville Area (Home) 11:00 am
Soccer: Girls JV Game vs Roseville Area (Home)
Oct 6 @ 11:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Roseville Area
Soccer: Girls Varsity Game vs Roseville Area (Home) 1:00 pm
Soccer: Girls Varsity Game vs Roseville Area (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 6 @ 1:00 pm – 1:00 pm
Type: nonconference Opponent: Roseville Area
Homecoming Dance 9:00 pm
Homecoming Dance
Oct 6 @ 9:00 pm – 11:00 pm
7
Local College Info Session
Local College Info Session @ Minneapolis Marriott Southwest
Oct 7 all-day
Local Information Session: Duke University (Durham, NC), Sunday Oct.7, 2:00pm, Minneapolis Marriott Southwest, 5801 Opus Parkway, Minnetonka, MN  55343 To register, click here
8
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 8 all-day
8:20am: Kansas City Art Institute (Kansas City, MO) – Alyx Jacobs 1:30pm: Augustana University (Sioux Falls, SD) – Wendy Anderson Students – sign up for all college visits using the FlexTime Scheduler For an alphabetical list[...]
Football: 9B Game vs Prior Lake (Away) 4:30 pm
Football: 9B Game vs Prior Lake (Away) @ Twin Oaks Middle School
Oct 8 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Prior Lake
9
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 9 all-day
8:20-8:48am: Loyola University (Chicago, IL) – Adam Buller 9:10-9:38am: Upper Iowa University (Fayette, IA) – Alexis Lloyd 10:20-10:48am: University of Missouri (Columbia, MO) – Sarah Sprick Students – sign up for all college visits using[...]
Soccer: Boys Varsity Sections vs TBD (Away)
Soccer: Boys Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 9 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Quarterfinals
Soccer: Girls Varsity Sections vs TBD (Away)
Soccer: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 9 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Quarterfinals
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away)
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gustavus Adolphus College
Oct 9 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Team Tournament
Volleyball: 9A Game vs Belle Plaine (Home) 4:30 pm
Volleyball: 9A Game vs Belle Plaine (Home) @ Chaska High School
Oct 9 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Belle Plaine
PTO Meeting 5:30 pm
PTO Meeting
Oct 9 @ 5:30 pm
PTO Meeting
Volleyball: 9B Game vs Belle Plaine (Home) 5:30 pm
Volleyball: 9B Game vs Belle Plaine (Home) @ Chaska High School
Oct 9 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Belle Plaine
Volleyball: B Game vs Belle Plaine (Home) 5:30 pm
Volleyball: B Game vs Belle Plaine (Home) @ Chaska High School
Oct 9 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Belle Plaine
Volleyball: JV Game vs Belle Plaine (Home) 5:30 pm
Volleyball: JV Game vs Belle Plaine (Home) @ Chaska High School
Oct 9 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Belle Plaine
Soccer-CI South: Varsity Game vs Dakota United-Adapted (Away) 6:00 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs Dakota United-Adapted (Away) @ Rosemount High School
Oct 9 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Dakota United-Adapted
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Chanhassen Rescheduled to 10-25-18 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Chanhassen Rescheduled to 10-25-18 @ Pioneer Ridge Middle School
Oct 9 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen Comments:
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Chanhassen Rescheduled to 10-25-18 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Chanhassen Rescheduled to 10-25-18 @ Pioneer Ridge Middle School
Oct 9 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen Comments:
MN Performing and Visual Arts College Fair 7:00 pm
MN Performing and Visual Arts College Fair @ Minnesota Institute of Art 2400 3rd Ave S Minneapolis , MN 55404
Oct 9 @ 7:00 pm – 9:00 pm
For a list of attending colleges, click here.
Volleyball: Varsity Game vs Belle Plaine (Home) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Game vs Belle Plaine (Home) @ Chaska High School
Oct 9 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Belle Plaine
10
PSAT 8:00 am
PSAT @ Chanhassen High School Back Gym
Oct 10 @ 8:00 am – 11:30 am
The PSAT is a preliminary SAT and is also the first component of potentially qualifying for the National Merit Scholarship Competition (must be the score from junior year – sophomores can take the test but[...]
Chalk Talks – Inaugural Event 6:00 pm
Chalk Talks – Inaugural Event @ Enki Brewing
Oct 10 @ 6:00 pm – 7:30 pm
Chalk Talks is a new community conversation series that features speakers who discover, explore and present big ideas. These fun, short, TED-style talks aim to spark productive conversation and promote advancement in our community. Join[...]
11
Soccer: Boys Varsity Sections vs TBD (Away)
Soccer: Boys Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 11 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Semifinals
Soccer: Girls Varsity Sections vs TBD (Away)
Soccer: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 11 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Semifinals
Football: 9A Game vs Bloomington Jefferson (Away) 4:30 pm
Football: 9A Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 11 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson
Football: B Game vs Bloomington Jefferson (Home) 4:30 pm
Football: B Game vs Bloomington Jefferson (Home) @ Chaska High School
Oct 11 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson
Soccer-CI South: Varsity Game vs Minneapolis Adapted (Home) 4:30 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs Minneapolis Adapted (Home) @ Chanhassen High School
Oct 11 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Minneapolis Adapted
Volleyball: 9A Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 4:30 pm
Volleyball: 9A Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska High School
Oct 11 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Volleyball: 9B Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 5:30 pm
Volleyball: 9B Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska High School
Oct 11 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Volleyball: B Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 5:30 pm
Volleyball: B Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska High School
Oct 11 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Volleyball: JV Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 5:30 pm
Volleyball: JV Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska High School
Oct 11 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Common Triggers That Can Cause Anxiety and Depression in Adolescents #Stigma180 6:00 pm
Common Triggers That Can Cause Anxiety and Depression in Adolescents #Stigma180 @ Chaska High School
Oct 11 @ 6:00 pm – 7:00 pm
Many adolescents experience some form of anxiety and depression. Come learn about common triggers that cause anxiety and depression during adolescence, as well as how to tell the difference between everyday experiences of anxiety and[...]
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Pioneer Ridge Middle School
Oct 11 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Pioneer Ridge Middle School
Oct 11 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Volleyball: Varsity Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska High School
Oct 11 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
12
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 12 all-day
8:20am: Winona State University (Winona, MN) – Justin Huegel 9:10am: Creighton University (Omaha, NE) – Kathryn Lundgren 9:10am: Drake University (Des Moines, IA) – Maggie Coleman Students – sign up for all college visits using[...]
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away)
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gustavus Adolphus College
Oct 12 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Individual Tournament (North)
Football: Varsity Game vs Bloomington Jefferson (Home) 7:00 pm
Football: Varsity Game vs Bloomington Jefferson (Home) @ Chaska High School
Oct 12 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson Comments: Chaska Homecoming
13
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs TBD (Away)
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs TBD (Away) @ TBA
Oct 13 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section True Team
14
15
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 15 all-day
8:20am: Cornell College (Mount Vernon, IA) – John Tesensky 9:10am: University of Nebraska (Lincoln, NE) – Brett Ducker 1:30pm: Hamline University (St. Paul, MN) – Sofia White 2:20pm: UM-Morris (Morris, MN) – Andrew Sletten Students[...]
Volleyball: 9B Game vs Wayzata (Away) 4:00 pm
Volleyball: 9B Game vs Wayzata (Away) @ Wayzata High School
Oct 15 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
Volleyball: 9A Game vs Wayzata (Away) 5:00 pm
Volleyball: 9A Game vs Wayzata (Away) @ Wayzata High School
Oct 15 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
Volleyball: B Game vs Wayzata (Away) 5:30 pm
Volleyball: B Game vs Wayzata (Away) @ Wayzata High School
Oct 15 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
Volleyball: JV Game vs Wayzata (Away) 5:30 pm
Volleyball: JV Game vs Wayzata (Away) @ Wayzata High School
Oct 15 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
Choir Concert 7:00 pm
Choir Concert
Oct 15 @ 7:00 pm – 9:00 pm
 
Volleyball: Varsity Game vs Wayzata (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Game vs Wayzata (Away) @ Wayzata High School
Oct 15 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
16
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 16 all-day
10:20pm: University of Kansas (Lawrence, KS) – Laura Nelson Students – sign up for all college visits using the FlexTime Scheduler For an alphabetical list of upcoming college visits, click here.
Soccer: Boys Varsity Sections vs TBD (Away)
Soccer: Boys Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 16 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Finals
Soccer: Girls Varsity Sections vs TBD (Away)
Soccer: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 16 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Finals
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away)
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gustavus Adolphus College
Oct 16 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Individual Tournament (North)
Choir 7:50 am
Choir
Oct 16 @ 7:50 am – 8:30 am
Choir
Choir through Community Education with Casey Barker
Native American College Fair 10:00 am
Native American College Fair @ University of MN Northstar Ballroom
Oct 16 @ 10:00 am – 2:00 pm
The Native American College Fair is sponsored by the Minneapolis and St. Paul Public Schools Indian Education Programs and One 91.  There are two sessions on October 16: Morning 10:00-Noon, and Afternoon 12:00-2:00.  Students and[...]
Cross Country: Boys JV MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 3:00 pm
Cross Country: Boys JV MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 16 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Cross Country: Girls Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 3:30 pm
Cross Country: Girls Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 16 @ 3:30 pm – 3:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Parent teacher conference 3:30 pm
Parent teacher conference
Oct 16 @ 3:30 pm – 7:00 pm
Cross Country: Boys Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 4:00 pm
Cross Country: Boys Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 16 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Kennedy (Away) 4:15 pm
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 16 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
Cross Country: Girls JV MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 4:30 pm
Cross Country: Girls JV MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 16 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Football: 9A Game vs Robbinsdale Armstrong (Home) 4:30 pm
Football: 9A Game vs Robbinsdale Armstrong (Home) @ Chaska High School
Oct 16 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Robbinsdale Armstrong
Football: B Game vs Robbinsdale Armstrong (Away) 4:30 pm
Football: B Game vs Robbinsdale Armstrong (Away) @ Robbinsdale Armstrong High School
Oct 16 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Robbinsdale Armstrong
Volleyball: B Match vs Bloomington Kennedy (Away) 5:30 pm
Volleyball: B Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 16 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
Volleyball: JV Match vs Bloomington Kennedy (Away) 5:30 pm
Volleyball: JV Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 16 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
District Annual Financial Aid Night 6:30 pm
District Annual Financial Aid Night @ Chaska High School Auditorium
Oct 16 @ 6:30 pm – 8:00 pm
Please join us for our annual District Financial Aid Night in the CHASKA HIGH SCHOOL AUDITORIUM (this event is rotated annually between the two high schools).  Seniors and their parents are the target audience, but[...]
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Kennedy (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 16 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
17
Football: Varsity Game vs Robbinsdale Armstrong (Away) 7:00 pm
Football: Varsity Game vs Robbinsdale Armstrong (Away) @ Robbinsdale Armstrong High School
Oct 17 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Robbinsdale Armstrong
18
MEA
MEA
Oct 18 – Oct 19 all-day
 
MEA no school
MEA no school
Oct 18 – Oct 19 all-day
No School
No School
Oct 18 all-day
No School
21
22
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 22 all-day
8:20am: San Diego State University (San Diego, CA) – Heidi Nguyen 8:20am: Wheaton College (Wheaton, IL) – Ellen Egerton 9:10am: Bradley University (Peoria, IL) – Spencer Keck 9:10am: Purdue University (West Lafayette, IN) – Zach[...]
Ed Issues 3:20 pm
Ed Issues
Oct 22 @ 3:20 pm
Ed Issues
Cross Country: Boys JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson, Shakopee (Away) 4:00 pm
Cross Country: Boys JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson, Shakopee (Away) @ Bassett Creek Park
Oct 22 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka,[...]
Cross Country: Girls JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson, Shakopee (Away) 4:00 pm
Cross Country: Girls JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson, Shakopee (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 22 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis[...]
Christian College Fair 6:30 pm
Christian College Fair @ Southwest Christian High School
Oct 22 @ 6:30 pm – 8:30 pm
For a list of attending the Christian College Fair, click here.
23
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 23 all-day
8:20am: University of Iowa (Iowa City, IA) – Sabrina Tapps Fee 8:20am: UW-Milwaukee (Milwaukee, WI) – Kailagh O’Keefe 9:10am: Carthage College (Kenosha, WI) – Rocco LaMacchia 10:20am: University of Alabama (Tuscaloosa, AL) – Kelly Watson[...]
Choir 7:50 am
Choir
Oct 23 @ 7:50 am – 8:30 am
Choir
Choir through Community Education with Casey Barker
Soccer-CI South: Varsity Game vs South Suburban-Adapted (Away) 4:30 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs South Suburban-Adapted (Away) @ Bloomington Jefferson Activity Center
Oct 23 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: South Suburban-Adapted
Groves Academy Annual LD/ADHD College Fair 6:00 pm
Groves Academy Annual LD/ADHD College Fair @ DoubleTree Hotel, St. Louis Park
Oct 23 @ 6:00 pm – 8:30 pm
Groves Academy 17th Annual LD/LDHD College and Post-Secondary Opportunities Fair, Tuesday, Oct. 23, 2018, 6-8:30pm, DoubleTree Hotel, St. Louis Park, https://www.grovesacademy.org/events/community-events/college-fair/  “Geared exclusively toward students who have learning disabilities or attention disorders, this is the only[...]
Local Info Session – U of CA System 6:00 pm
Local Info Session – U of CA System @ Breck School
Oct 23 @ 6:00 pm – 8:00 pm
University of California System Information Session and Mini College Fair, held at Breck School.  Representatives from four University of California admissions offices will share info about the UC system, offer application insights, and pass along[...]
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Bloomington Kennedy (Away) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Bloomington Kennedy (Away) @ Oak Grove Middle School
Oct 23 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Bloomington Kennedy (Away) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Bloomington Kennedy (Away) @ Oak Grove Middle School
Oct 23 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
Technology and Mental Health #Stigma180 6:00 pm
Technology and Mental Health #Stigma180 @ Chanhassen High School
Oct 23 @ 6:00 pm – 7:30 pm
Staff from Traverse Counseling and Consulting will discuss the idea of a technology addiction and whether it is real or not by discussing and using current research and the current understanding technology has on the[...]
Football: Varsity Sections vs TBD (Home) 7:00 pm
Football: Varsity Sections vs TBD (Home) @ TBA
Oct 23 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAAAA Quarterfinals
24
National College Fair MN
National College Fair MN @ Minneapolis Convention Center
Oct 24 all-day
9:00am-Noon (Chan HS does not provide transportation to the morning fair, but students may be excused to attend with own transportation) 5-8:00pm – Chan and Chaska provide a free bus for students/parents; sign up required. [...]
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away)
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 24 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAA Tournament (1st Round)
Fall Picture Retakes 8:40 am
Fall Picture Retakes
Oct 24 @ 8:40 am – 11:00 am
Fall Picture Retakes
Picture retakes – Chanhassen Rec Center.
25
Cross Country: Boys Varsity Sections vs TBD (Away)
Cross Country: Boys Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gale Woods Farm-Minnetrista
Oct 25 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Championships
Cross Country: Girls Varsity Sections vs TBD (Away)
Cross Country: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gale Woods Farm-Minnetrista
Oct 25 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Championships
Fall Conferences
Fall Conferences
Oct 25 all-day
Fall Conferences
Conferences are scheduled after school 3:30-7:30.
National College Fair MN 9:00 am
National College Fair MN @ Minneapolis Convention Center
Oct 25 @ 9:00 am – 12:00 pm
9:00am-Noon (Chan HS does not provide transportation to the morning fair, but students may be excused to attend with own transportation) Students: make it easier at the Fair! Register your information prior to the fair[...]
Soccer-CI South: Varsity Game vs Burn/Farm/Lake (Home) 4:30 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs Burn/Farm/Lake (Home) @ Chanhassen High School
Oct 25 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Burn/Farm/Lake
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Chanhassen (Home) (Rescheduled from 10-09-18) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Chanhassen (Home) (Rescheduled from 10-09-18) @ Pioneer Ridge Middle School
Oct 25 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Chanhassen (Home) (Rescheduled from 10-09-18) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Chanhassen (Home) (Rescheduled from 10-09-18) @ Pioneer Ridge Middle School
Oct 25 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen
26
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 26 all-day
10:20am: Ripon College (Ripon, WI) – John Ingemann 10:20am: Suffolk University (Boston. MA) – Bob Cutler Lunches 10:48am-1:08pm: Jobs at Legendary Baking, table during all lunches – just stop by! 1:30pm: University of Arizona (Tucson,[...]
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away)
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 26 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAA Tournament (Quarterfinals)
Halloween CAP dance 8:00 pm
Halloween CAP dance
Oct 26 @ 8:00 pm – 10:00 pm
27
ACT Test 7:45 am
ACT Test
Oct 27 @ 7:45 am – 1:00 pm
ACT test, arrive no later than 7:45am for an 8:00am start time Bring your admission ticket, current photo ID, #2 pencils (not mechanical), approved calculator with fresh batteries, a snack for break Registration deadline was[...]
Swimming & Diving: Girls JV Invitational vs Bloomington Kennedy, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Jefferson, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 10:00 am
Swimming & Diving: Girls JV Invitational vs Bloomington Kennedy, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Jefferson, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Oak Grove Middle School
Oct 27 @ 10:00 am – 10:00 am
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Jefferson, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park Comments: JV Championships10 am Diving1 pm Swimming
Football: Varsity Sections vs TBD (Home) 3:00 pm
Football: Varsity Sections vs TBD (Home) @ TBA
Oct 27 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAAAA Semifinals
28
29
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 29 all-day
10:20am: Miami University of Ohio (Oxford, OH) – Mitch Arnett Students – sign up for all college visits using the FlexTime Scheduler For an alphabetical list of upcoming college visits, click here.
October Birthday Lunch 11:00 am
October Birthday Lunch
Oct 29 @ 11:00 am – 1:00 pm
October Birthday Lunch
Children who have their birthday during this month are welcome to have lunch with the Principal at a special table in the hallway by the cafeteria.
NCAA Information Session 6:30 pm
NCAA Information Session @ Chaska High School
Oct 29 @ 6:30 pm – 7:30 pm
Please join us for the “NCAA Athletic Compliance Information Session” on Monday, October 29, 6:30-7:30pm, in the CHASKA HIGH SCHOOL BLUE FORUM.  All District students (and parents) in grades 9-11 who are interested/planning to participate[...]
30
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 30 all-day
10:20am: Michigan Technological University (Houghton, MI) – Ninette Carlson Lunches 10:48am-1:08pm in the Commons: Military/Service Fair –  enlisted branches, Academies, ROTC, Reserves, etc. will be represented 1:30pm: Pacific Lutheran University (Tacoma, WA) – Hillary Powell[...]
Fall Conferences
Fall Conferences
Oct 30 all-day
Fall Conferences
Conferences are scheduled after school 3:30-7:30.
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away)
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 30 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAA Tournament (Semifinals)
Choir 7:50 am
Choir
Oct 30 @ 7:50 am – 8:30 am
Choir
Choir through Community Education with Casey Barker
Soccer-CI South: Varsity Game vs Stillwater Adapted (Away) 4:30 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs Stillwater Adapted (Away) @ Stillwater Adapted
Oct 30 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Stillwater Adapted
31