Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1
Local College Info Session
Local College Info Session @ Breck School 123 Ottawa Ave N Golden Valley, MN 55422
Oct 1 all-day
Local Information Session: The NUWHE Tour – Minneapolis Monday, October 1, 2018 at 07:00 PM until 09:00 PM Directions Breck School 123 Ottawa Ave N Golden Valley, MN 55422 United States Join admission representatives from Emory[...]
Washington DC Parent/Student Meeting 7:30 am
Washington DC Parent/Student Meeting @ Pioneer Ridge Middle School
Oct 1 @ 7:30 am – 8:15 am
Volleyball: 9A Game vs Lakeville South (Home) 4:30 pm
Volleyball: 9A Game vs Lakeville South (Home) @ Chaska High School
Oct 1 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Lakeville South
Soccer: Girls B Game vs Hastings (Home) 5:00 pm
Soccer: Girls B Game vs Hastings (Home)
Oct 1 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: nonconference Opponent: Hastings
Volleyball: 9B Game vs Lakeville South (Home) 5:30 pm
Volleyball: 9B Game vs Lakeville South (Home) @ Chaska High School
Oct 1 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Lakeville South
Volleyball: B Game vs Lakeville South (Home) 5:30 pm
Volleyball: B Game vs Lakeville South (Home) @ Chaska High School
Oct 1 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Lakeville South
Volleyball: JV Game vs Lakeville South (Home) 5:30 pm
Volleyball: JV Game vs Lakeville South (Home) @ Chaska High School
Oct 1 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Lakeville South
Volleyball: Varsity Game vs Lakeville South (Home) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Game vs Lakeville South (Home) @ Chaska High School
Oct 1 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Lakeville South
2
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away)
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 2 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Team Tournament
Cross Country: Boys JV Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) 3:00 pm
Cross Country: Boys JV Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) @ Chaska Par 30
Oct 2 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale[...]
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) 3:00 pm
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) @ Chaska Par 30
Oct 2 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eagan, Eastview, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale[...]
Cross Country: Girls JV Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) 3:00 pm
Cross Country: Girls JV Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) @ Chaska Par 30
Oct 2 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee,[...]
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) 3:00 pm
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia (Home) @ Chaska Par 30
Oct 2 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: Academy of Holy Angels, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eden Prairie, Edina, Henry Sibley, Hopkins, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee,[...]
Soccer-CI South: Varsity Game vs North/Tartan (Away) 4:30 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs North/Tartan (Away) @ North High School
Oct 2 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: North/Tartan
Soccer: Girls JV Game vs Bloomington Jefferson (Home) 4:30 pm
Soccer: Girls JV Game vs Bloomington Jefferson (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 2 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson
3
4
2 Hour Late Start
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away)
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 4 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Team Tournament
Two Hour Late Start –
LATE START 10:40 am
LATE START
Oct 4 @ 10:40 am – 3:10 pm
LATE START
2 hour late start
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Jefferson (Away) 4:15 pm
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: B Match vs Bloomington Jefferson (Away) 4:15 pm
Volleyball: B Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Football: 9A Game vs Waconia (Home) 4:30 pm
Football: 9A Game vs Waconia (Home) @ Chaska High School
Oct 4 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Football: JV Game vs Waconia (Away) 4:30 pm
Football: JV Game vs Waconia (Away) @ Waconia High School
Oct 4 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Soccer-CI South: Varsity Game vs South Washington-Adapted (Home) 4:30 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs South Washington-Adapted (Home) @ Chan/Chaska/P Lake/Shak
Oct 4 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: South Washington-Adapted
Soccer: Boys JV Game vs Bloomington Jefferson (Away) 4:30 pm
Soccer: Boys JV Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Soccer: Girls JV Game vs Bloomington Jefferson (Away) 4:30 pm
Soccer: Girls JV Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Soccer: Boys Varsity Game vs Bloomington Jefferson (Away) 4:45 pm
Soccer: Boys Varsity Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 4:45 pm – 4:45 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: 9B Match vs Bloomington Jefferson (Away) 5:30 pm
Volleyball: 9B Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: JV Match vs Bloomington Jefferson (Away) 5:30 pm
Volleyball: JV Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Bloomington Jefferson (Away) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Bloomington Jefferson (Away) @ Olson Middle School
Oct 4 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Bloomington Jefferson (Away) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Bloomington Jefferson (Away) @ Olson Middle School
Oct 4 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Soccer: Girls Varsity Game vs Bloomington Jefferson (Away) 7:00 pm
Soccer: Girls Varsity Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Stadium
Oct 4 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Jefferson (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 4 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: Varsity Match vs St. Louis Park (Home) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs St. Louis Park (Home) @ Chanhassen High School
Oct 4 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: St. Louis Park
5
Chanhassen High School Homecoming
Chanhassen High School Homecoming @ Chanhassen High School
Oct 5 all-day
Special Persons Day 7:00 am
Special Persons Day
Oct 5 @ 7:00 am – 8:15 am
Picture Re-take day 8:00 am
Picture Re-take day
Oct 5 @ 8:00 am – 10:00 am
Chanhassen Homecoming Parade 4:00 pm
Chanhassen Homecoming Parade
Oct 5 @ 4:00 pm – 4:30 pm
Chanhassen Homecoming Parade
Soccer: Boys 9A Game vs Bloomington Jefferson (Home) 4:30 pm
Soccer: Boys 9A Game vs Bloomington Jefferson (Home)
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Soccer: Boys B Game vs Bloomington Jefferson (Away) 4:30 pm
Soccer: Boys B Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Soccer: Girls B Game vs Bloomington Jefferson (Away) 4:30 pm
Soccer: Girls B Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Football: Varsity Game vs Waconia (Away) 7:00 pm
Football: Varsity Game vs Waconia (Away) @ Waconia-Bayview Elementary School
Oct 5 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
Homecoming Football Game 7:00 pm
Homecoming Football Game
Oct 5 @ 7:00 pm – 9:00 pm
6
Volleyball: B Invitational vs East Ridge (Away) 9:00 am
Volleyball: B Invitational vs East Ridge (Away) @ East Ridge High School
Oct 6 @ 9:00 am – 9:00 am
Type: nonconference Opponent: East Ridge
Volleyball: JV Invitational vs East Ridge, Roseville Area, Robbinsdale Armstrong, North, Chaska, Simley, Rochester Mayo, Wayzata, Woodbury, Andover, Minnehaha Academy (Away) 9:00 am
Volleyball: JV Invitational vs East Ridge, Roseville Area, Robbinsdale Armstrong, North, Chaska, Simley, Rochester Mayo, Wayzata, Woodbury, Andover, Minnehaha Academy (Away) @ East Ridge High School
Oct 6 @ 9:00 am – 9:00 am
Type: nonconference Opponent: East Ridge, Roseville Area, Robbinsdale Armstrong, North, Chaska, Simley, Rochester Mayo, Wayzata, Woodbury, Andover, Minnehaha Academy
Soccer: Girls B Game vs Roseville Area (Home) 11:00 am
Soccer: Girls B Game vs Roseville Area (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 6 @ 11:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Roseville Area
Soccer: Girls JV Game vs Roseville Area (Home) 11:00 am
Soccer: Girls JV Game vs Roseville Area (Home)
Oct 6 @ 11:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Roseville Area
Soccer: Girls Varsity Game vs Roseville Area (Home) 1:00 pm
Soccer: Girls Varsity Game vs Roseville Area (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 6 @ 1:00 pm – 1:00 pm
Type: nonconference Opponent: Roseville Area
Middle School Musical – 6th Grade 7:00 pm
Middle School Musical – 6th Grade @ Chaska High School
Oct 6 @ 7:00 pm – Oct 7 @ 4:00 pm
Watch for more information to come.  TIme of shows TBA and will be on Oct. 6th and 7th.
Homecoming Dance 9:00 pm
Homecoming Dance
Oct 6 @ 9:00 pm – 11:00 pm
7
Local College Info Session
Local College Info Session @ Minneapolis Marriott Southwest
Oct 7 all-day
Local Information Session: Duke University (Durham, NC), Sunday Oct.7, 2:00pm, Minneapolis Marriott Southwest, 5801 Opus Parkway, Minnetonka, MN  55343 To register, click here
8
PTO Meeting 8:15 am
PTO Meeting
Oct 8 @ 8:15 am
 
PTO Meeting 9:00 am
PTO Meeting
Oct 8 @ 9:00 am – 10:00 am
Football: 9B Game vs Prior Lake (Away) 4:30 pm
Football: 9B Game vs Prior Lake (Away) @ Twin Oaks Middle School
Oct 8 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Prior Lake
9
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 9 all-day
8:20-8:48am: Loyola University (Chicago, IL) – Adam Buller 9:10-9:38am: Upper Iowa University (Fayette, IA) – Alexis Lloyd 10:20-10:48am: University of Missouri (Columbia, MO) – Sarah Sprick Students – sign up for all college visits using[...]
Soccer: Boys Varsity Sections vs TBD (Away)
Soccer: Boys Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 9 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Quarterfinals
Soccer: Girls Varsity Sections vs TBD (Away)
Soccer: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 9 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Quarterfinals
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away)
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gustavus Adolphus College
Oct 9 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Team Tournament
School Picture Make-ups & Retakes 8:30 am
School Picture Make-ups & Retakes
Oct 9 @ 8:30 am – 11:00 am
Volleyball: 9A Game vs Belle Plaine (Home) 4:30 pm
Volleyball: 9A Game vs Belle Plaine (Home) @ Chaska High School
Oct 9 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Belle Plaine
PTO Meeting 5:30 pm
PTO Meeting
Oct 9 @ 5:30 pm
PTO Meeting
Volleyball: 9B Game vs Belle Plaine (Home) 5:30 pm
Volleyball: 9B Game vs Belle Plaine (Home) @ Chaska High School
Oct 9 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Belle Plaine
Volleyball: B Game vs Belle Plaine (Home) 5:30 pm
Volleyball: B Game vs Belle Plaine (Home) @ Chaska High School
Oct 9 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Belle Plaine
Volleyball: JV Game vs Belle Plaine (Home) 5:30 pm
Volleyball: JV Game vs Belle Plaine (Home) @ Chaska High School
Oct 9 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Belle Plaine
CRE Band Concert 6:00 pm
CRE Band Concert
Oct 9 @ 6:00 pm – 7:00 pm
PTO Meeting – Media Center 6:00 pm
PTO Meeting – Media Center
Oct 9 @ 6:00 pm – 6:45 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs Dakota United-Adapted (Away) 6:00 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs Dakota United-Adapted (Away) @ Rosemount High School
Oct 9 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Dakota United-Adapted
Volleyball: Varsity Game vs Belle Plaine (Home) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Game vs Belle Plaine (Home) @ Chaska High School
Oct 9 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Belle Plaine
10
PSAT 8:00 am
PSAT @ Chanhassen High School Back Gym
Oct 10 @ 8:00 am – 11:30 am
The PSAT is a preliminary SAT and is also the first component of potentially qualifying for the National Merit Scholarship Competition (must be the score from junior year – sophomores can take the test but[...]
11
Soccer: Boys Varsity Sections vs TBD (Away)
Soccer: Boys Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 11 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Semifinals
Soccer: Girls Varsity Sections vs TBD (Away)
Soccer: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 11 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Semifinals
Walkin’ on the West Side Walk-a-Thon Fundraiser 2:00 pm
Fall Conferences & Book Fair 3:00 pm
Fall Conferences & Book Fair
Oct 11 @ 3:00 pm – 7:00 pm
 
Parent/Teacher Conferences – Fall 4:00 pm
Parent/Teacher Conferences – Fall @ Chaska Middle School East
Oct 11 @ 4:00 pm – 8:00 pm
Mark your calendars for Oct. 11th and 16th from 4:00 – 8:00 p.m. for our fall Parent/Teacher conference nights! These conferences will be arena style, so teachers will be set up in the commons and gym[...]
Football: 9A Game vs Bloomington Jefferson (Away) 4:30 pm
Football: 9A Game vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 11 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson
Football: B Game vs Bloomington Jefferson (Home) 4:30 pm
Football: B Game vs Bloomington Jefferson (Home) @ Chaska High School
Oct 11 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson
Soccer-CI South: Varsity Game vs Minneapolis Adapted (Home) 4:30 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs Minneapolis Adapted (Home) @ Chanhassen High School
Oct 11 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Minneapolis Adapted
Volleyball: 9A Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 4:30 pm
Volleyball: 9A Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska High School
Oct 11 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Volleyball: 9B Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 5:30 pm
Volleyball: 9B Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska High School
Oct 11 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Volleyball: B Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 5:30 pm
Volleyball: B Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska High School
Oct 11 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Volleyball: JV Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 5:30 pm
Volleyball: JV Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska High School
Oct 11 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Pioneer Ridge Middle School
Oct 11 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Pioneer Ridge Middle School
Oct 11 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Jefferson (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Jefferson (Away) @ Bloomington Jefferson High School
Oct 11 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson
Volleyball: Varsity Match vs Robbinsdale Cooper (Home) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska High School
Oct 11 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
12
Chaska High School Homecoming
Chaska High School Homecoming @ Chaska High School
Oct 12 all-day
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away)
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gustavus Adolphus College
Oct 12 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Individual Tournament (North)
Chaska Homecoming Parade 4:00 pm
Chaska Homecoming Parade
Oct 12 @ 4:00 pm – 5:00 pm
Football: Varsity Game vs Bloomington Jefferson (Home) 7:00 pm
Football: Varsity Game vs Bloomington Jefferson (Home) @ Chaska High School
Oct 12 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson Comments: Chaska Homecoming
13
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs TBD (Away)
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs TBD (Away) @ TBA
Oct 13 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section True Team
14
15
Conferences 3:00 pm
Conferences
Oct 15 @ 3:00 pm – 7:00 pm
Volleyball: 9B Game vs Wayzata (Away) 4:00 pm
Volleyball: 9B Game vs Wayzata (Away) @ Wayzata High School
Oct 15 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
Volleyball: 9A Game vs Wayzata (Away) 5:00 pm
Volleyball: 9A Game vs Wayzata (Away) @ Wayzata High School
Oct 15 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
Volleyball: B Game vs Wayzata (Away) 5:30 pm
Volleyball: B Game vs Wayzata (Away) @ Wayzata High School
Oct 15 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
Volleyball: JV Game vs Wayzata (Away) 5:30 pm
Volleyball: JV Game vs Wayzata (Away) @ Wayzata High School
Oct 15 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
Choir Concert 7:00 pm
Choir Concert
Oct 15 @ 7:00 pm – 9:00 pm
 
Volleyball: Varsity Game vs Wayzata (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Game vs Wayzata (Away) @ Wayzata High School
Oct 15 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Wayzata
16
Picture Retake Day
Soccer: Boys Varsity Sections vs TBD (Away)
Soccer: Boys Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 16 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Finals
Soccer: Girls Varsity Sections vs TBD (Away)
Soccer: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 16 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Finals
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away)
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gustavus Adolphus College
Oct 16 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Individual Tournament (North)
Choir 7:50 am
Choir
Oct 16 @ 7:50 am – 8:30 am
Choir
Choir through Community Education with Casey Barker
Conferences 3:00 pm
Conferences
Oct 16 @ 3:00 pm – 7:00 pm
Cross Country: Boys JV MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 3:00 pm
Cross Country: Boys JV MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 16 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Fall Conferences & Book Fair 3:00 pm
Fall Conferences & Book Fair
Oct 16 @ 3:00 pm – 7:00 pm
 
Cross Country: Girls Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 3:30 pm
Cross Country: Girls Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 16 @ 3:30 pm – 3:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Parent teacher conference 3:30 pm
Parent teacher conference
Oct 16 @ 3:30 pm – 7:30 pm
Cross Country: Boys Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 4:00 pm
Cross Country: Boys Varsity MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 16 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Parent/Teacher Conferences – Fall 4:00 pm
Parent/Teacher Conferences – Fall @ Chaska MIddle School East
Oct 16 @ 4:00 pm – 8:00 pm
Mark your calendars for Oct. 11th and 16th from 4:00 – 8:00 p.m. for our fall Parent/Teacher conference nights! These conferences will be arena style, so teachers will be set up in the commons and gym[...]
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Kennedy (Away) 4:15 pm
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 16 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
Cross Country: Girls JV MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 4:30 pm
Cross Country: Girls JV MW Conference Meet vs Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Hyland Greens
Oct 16 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Jefferson, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Kennedy, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
Football: 9A Game vs Robbinsdale Armstrong (Home) 4:30 pm
Football: 9A Game vs Robbinsdale Armstrong (Home) @ Chaska High School
Oct 16 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Robbinsdale Armstrong
Football: B Game vs Robbinsdale Armstrong (Away) 4:30 pm
Football: B Game vs Robbinsdale Armstrong (Away) @ Robbinsdale Armstrong High School
Oct 16 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Robbinsdale Armstrong
Parent Advisory Board 5:30 pm
Parent Advisory Board
Oct 16 @ 5:30 pm – 6:30 pm
Volleyball: B Match vs Bloomington Kennedy (Away) 5:30 pm
Volleyball: B Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 16 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
Volleyball: JV Match vs Bloomington Kennedy (Away) 5:30 pm
Volleyball: JV Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 16 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Kennedy (Away) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 16 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
Volleyball: Varsity Match vs Richfield (Home) 7:00 pm
Volleyball: Varsity Match vs Richfield (Home) @ Chanhassen High School
Oct 16 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Richfield
17
Football: Varsity Game vs Robbinsdale Armstrong (Away) 7:00 pm
Football: Varsity Game vs Robbinsdale Armstrong (Away) @ Robbinsdale Armstrong High School
Oct 17 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Robbinsdale Armstrong
18
MEA
MEA
Oct 18 – Oct 19 all-day
 
MEA no school
MEA no school
Oct 18 – Oct 19 all-day
No School
No School
Oct 18 all-day
No School
Washington DC Trip – 8th Grade
Washington DC Trip – 8th Grade @ Pioneer Ridge Middle School
Oct 18 – Oct 20 all-day
MEA- No school 7:59 pm
MEA- No school
Oct 18 @ 7:59 pm – Oct 19 @ 4:00 pm
21
22
Ed Issues 3:20 pm
Ed Issues
Oct 22 @ 3:20 pm
Ed Issues
Cross Country: Boys JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson, Shakopee (Away) 4:00 pm
Cross Country: Boys JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson, Shakopee (Away) @ Bassett Creek Park
Oct 22 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, St. Thomas Academy, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka,[...]
Cross Country: Girls JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson, Shakopee (Away) 4:00 pm
Cross Country: Girls JV Invitational vs Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, St. Croix Preparatory Academy, Bloomington Jefferson, Shakopee (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 22 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Armstrong, Elk River, Hopkins, Richfield, Edina, Minneapolis South, Eden Prairie, Providence Academy (MN), Chaska, Simley, Benilde-St. Margaret’s, Robbinsdale Cooper, Willmar Senior, Academy of Holy Angels, New Prague, Wayzata, Minnetonka, Hutchinson, Chanhassen, Minneapolis[...]
23
Picture Retake Day
Scholastic Book Fair
Scholastic Book Fair
Oct 23 – Oct 25 all-day
Choir 7:50 am
Choir
Oct 23 @ 7:50 am – 8:30 am
Choir
Choir through Community Education with Casey Barker
Parent Conferences 4:00 pm
Parent Conferences
Oct 23 @ 4:00 pm – 8:00 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs South Suburban-Adapted (Away) 4:30 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs South Suburban-Adapted (Away) @ Bloomington Jefferson Activity Center
Oct 23 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: South Suburban-Adapted
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Bloomington Kennedy (Away) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Bloomington Kennedy (Away) @ Oak Grove Middle School
Oct 23 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Bloomington Kennedy (Away) 6:00 pm
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Bloomington Kennedy (Away) @ Oak Grove Middle School
Oct 23 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
Football: Varsity Sections vs TBD (Home) 7:00 pm
Football: Varsity Sections vs TBD (Home) @ TBA
Oct 23 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAAAA Quarterfinals
24
National College Fair MN
National College Fair MN @ Minneapolis Convention Center
Oct 24 all-day
9:00am-Noon (Chan HS does not provide transportation to the morning fair, but students may be excused to attend with own transportation) 5-8:00pm – Chan and Chaska provide a free bus for students/parents; sign up required. [...]
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away)
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 24 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAA Tournament (1st Round)
Fall Picture Retakes 8:40 am
Fall Picture Retakes
Oct 24 @ 8:40 am – 11:00 am
Fall Picture Retakes
Picture retakes – Chanhassen Rec Center.
25
Cross Country: Boys Varsity Sections vs TBD (Away)
Cross Country: Boys Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gale Woods Farm-Minnetrista
Oct 25 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Championships
Cross Country: Girls Varsity Sections vs TBD (Away)
Cross Country: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ Gale Woods Farm-Minnetrista
Oct 25 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AA Championships
Daily College Visits/Events
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 25 all-day
8:20-8:48am: Butler University (Indianapolis, IN) – Anne Denz 8:20-8:48am: Northern Michigan Univ. (Marquette, MI) – Hillary Vamstad 9:10-9:38am: Mount Holyoke College (South Hadley, MA) – Patty Mooney 9:10-9:38am: UW-Superior (Superior, WI) – Emily Kraemer 10:20-10:48am:[...]
Fall Conferences
Fall Conferences
Oct 25 all-day
Fall Conferences
Conferences are scheduled after school 3:30-7:30.
Fall Picture Retakes 8:00 am
Fall Picture Retakes
Oct 25 @ 8:00 am – 12:00 pm
National College Fair MN 9:00 am
National College Fair MN @ Minneapolis Convention Center
Oct 25 @ 9:00 am – 12:00 pm
9:00am-Noon (Chan HS does not provide transportation to the morning fair, but students may be excused to attend with own transportation) Students: make it easier at the Fair! Register your information prior to the fair[...]
Delivery and Pick up of Cherrydale Fund Raiser items 2:30 pm
Conferences 3:00 pm
Conferences
Oct 25 @ 3:00 pm – 7:00 pm
La Academia and Kinder Academy Parent Teacher Conferences 4:00 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs Burn/Farm/Lake (Home) 4:30 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs Burn/Farm/Lake (Home) @ Chanhassen High School
Oct 25 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Burn/Farm/Lake
26
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away)
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 26 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAA Tournament (Quarterfinals)
Picture Retakes 8:40 am
Picture Retakes @ Pioneer Ridge Middle School
Oct 26 @ 8:40 am – 11:00 am
Halloween CAP dance 8:00 pm
Halloween CAP dance
Oct 26 @ 8:00 pm – 10:00 pm
27
ACT Test 7:45 am
ACT Test
Oct 27 @ 7:45 am – 1:00 pm
ACT test, arrive no later than 7:45am for an 8:00am start time Bring your admission ticket, current photo ID, #2 pencils (not mechanical), approved calculator with fresh batteries, a snack for break Registration deadline was[...]
Swimming & Diving: Girls JV Invitational vs Bloomington Kennedy, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Jefferson, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) 10:00 am
Swimming & Diving: Girls JV Invitational vs Bloomington Kennedy, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Jefferson, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Oak Grove Middle School
Oct 27 @ 10:00 am – 10:00 am
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Jefferson, Chanhassen, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park Comments: JV Championships10 am Diving1 pm Swimming
Football: Varsity Sections vs TBD (Home) 3:00 pm
Football: Varsity Sections vs TBD (Home) @ TBA
Oct 27 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAAAA Semifinals
28
29
October Birthday Lunch 11:00 am
October Birthday Lunch
Oct 29 @ 11:00 am – 1:00 pm
October Birthday Lunch
Children who have their birthday during this month are welcome to have lunch with the Principal at a special table in the hallway by the cafeteria.
Academic Lettering Ceremony 7:30 pm
Academic Lettering Ceremony @ Theatre at Chanhassen High School
Oct 29 @ 7:30 pm – 8:30 pm
30
Fall Conferences
Fall Conferences
Oct 30 all-day
Fall Conferences
Conferences are scheduled after school 3:30-7:30.
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away)
Volleyball: Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 30 all-day
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: Section 2AAA Tournament (Semifinals)
Choir 7:50 am
Choir
Oct 30 @ 7:50 am – 8:30 am
Choir
Choir through Community Education with Casey Barker
Conferences/Book Fair 3:00 pm
Conferences/Book Fair
Oct 30 @ 3:00 pm – 7:00 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs Stillwater Adapted (Away) 4:30 pm
Soccer-CI South: Varsity Game vs Stillwater Adapted (Away) @ Stillwater Adapted
Oct 30 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Stillwater Adapted
Band & Choir Concerts 6:00 pm
Band & Choir Concerts @ Pioneer Ridge Middle School
Oct 30 @ 6:00 pm – 9:00 pm
31