3 Tue
All-day
Food Label Contest 10/2-10/13
Food Label Contest 10/2-10/13
Oct 3 all-day
Food Label Contest 10/2-10/13
PTO – Food Label Contest begins and goes through 10/13.
Homecoming Week
Homecoming Week
Oct 3 all-day
 
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Chaska, TBD (Cancelled) @ Chaska Par 30
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Chaska, TBD (Cancelled) @ Chaska Par 30
Oct 3 all-day
Type: nonconference Opponent: Chaska, TBD Comments:
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Chaska, TBD (Cancelled) @ Chaska Par 30
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Chaska, TBD (Cancelled) @ Chaska Par 30
Oct 3 all-day
Type: nonconference Opponent: Chaska, TBD Comments:
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School
Oct 3 all-day
8:20am: UW-LaCrosse – Kaylie Connaughty 9:15am: Creighton University (Omaha, NE) – Kelly Woodward Miller 10:10am: Ripon College (Ripon, WI) – John Ingemann 10:10am: University of MN Rochester – Rachel Nguyen Lunches 10:30am-1:02pm: Jobs @ Cafe[...]
12:00 am
1:00 am
2:00 am
3:00 am
4:00 am
5:00 am
6:00 am
7:00 am
8:00 am
9:00 am
10:00 am
11:00 am
12:00 pm
1:00 pm
2:00 pm
3:00 pm
4:00 pm
5:00 pm
6:00 pm
7:00 pm
8:00 pm
9:00 pm
10:00 pm
11:00 pm
4:30 am Soccer-CI South: Varsity Game vs Minneapolis Adapted (Away) @ Minneapolis Adapted
Soccer-CI South: Varsity Game vs Minneapolis Adapted (Away) @ Minneapolis Adapted
Oct 3 @ 4:30 am – 6:30 pm
Type: conference Opponent: Minneapolis Adapted
3:00 pm Cross Country: Girls JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) @ Chaska Par 30
Cross Country: Girls JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) @ Chaska Par 30
Oct 3 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee,[...]
3:35 pm Cross Country: Boys JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) @ Chaska Par 30
Cross Country: Boys JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) @ Chaska Par 30
Oct 3 @ 3:35 pm – 3:35 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield,[...]
4:00 pm Tennis: Girls Varsity Sections vs Prior Lake (Away) @ Prior Lake High School
Tennis: Girls Varsity Sections vs Prior Lake (Away) @ Prior Lake High School
Oct 3 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Prior Lake Comments: Section 2AA North Team (1st Round)
4:00 pm Tennis: Girls Varsity Sections vs Shakopee (Away) @ Shakopee High School
Tennis: Girls Varsity Sections vs Shakopee (Away) @ Shakopee High School
Oct 3 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Shakopee Comments: team sections
4:15 pm Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) @ Chaska Par 30
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) @ Chaska Par 30
Oct 3 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee,[...]
4:15 pm Soccer: Girls 9A Game vs Edina (Away) @ Edina High School
Soccer: Girls 9A Game vs Edina (Away) @ Edina High School
Oct 3 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: nonconference Opponent: Edina
4:15 pm Soccer: Girls B Game vs Edina (Away) @ Edina High School
Soccer: Girls B Game vs Edina (Away) @ Edina High School
Oct 3 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: nonconference Opponent: Edina
4:15 pm Soccer: Girls JV Game vs Edina (Away) @ Edina High School
Soccer: Girls JV Game vs Edina (Away) @ Edina High School
Oct 3 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: nonconference Opponent: Edina
4:30 pm Adapted Soccer CI: Varsity Game vs Minneapolis Roosevelt (Away) @ Minneapolis Roosevelt HS
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs Minneapolis Roosevelt (Away) @ Minneapolis Roosevelt HS
Oct 3 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Minneapolis Roosevelt
4:30 pm Kindergarten & Grades 2 & 3 Curriculum Night @ Bluff Creek Elementary
Kindergarten & Grades 2 & 3 Curriculum Night @ Bluff Creek Elementary
Oct 3 @ 4:30 pm – 5:30 pm
Kindergarten & Grades 2 & 3 Curriculum Night @ Bluff Creek Elementary
 
4:30 pm Soccer: Boys 9A Game vs Southwest Christian (Cancelled) @ Bandimere Park
Soccer: Boys 9A Game vs Southwest Christian (Cancelled) @ Bandimere Park
Oct 3 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Southwest Christian Comments:
4:30 pm Soccer: Boys B Game vs Southwest Christian (Cancelled) @ Bandimere Park
Soccer: Boys B Game vs Southwest Christian (Cancelled) @ Bandimere Park
Oct 3 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Southwest Christian Comments:
4:30 pm Soccer: Boys JV Game vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Soccer: Boys JV Game vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 3 @ 4:30 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
4:30 pm Soccer: Girls JV Game vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Soccer: Girls JV Game vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 3 @ 4:30 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
4:45 pm Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) @ Chaska Par 30
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) @ Chaska Par 30
Oct 3 @ 4:45 pm – 4:45 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield,[...]
5:00 pm Soccer: Boys JV Game vs Southwest Christian (Cancelled) @ Lake Ann Park
Soccer: Boys JV Game vs Southwest Christian (Cancelled) @ Lake Ann Park
Oct 3 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: nonconference Opponent: Southwest Christian Comments: Game played at Lake Ann
5:00 pm Soccer: Girls Varsity Game vs Edina (Home)
Soccer: Girls Varsity Game vs Edina (Home)
Oct 3 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: nonconference Opponent: Edina
5:00 pm Soccer: Girls Varsity Game vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Soccer: Girls Varsity Game vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 3 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
6:00 pm Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) (Rescheduled from 10-12-17) @ Chaska Middle School East
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) (Rescheduled from 10-12-17) @ Chaska Middle School East
Oct 3 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
6:00 pm Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) (Rescheduled from 10-12-17) @ Chaska Middle School East
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) (Rescheduled from 10-12-17) @ Chaska Middle School East
Oct 3 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
7:00 pm Soccer: Boys Varsity Game vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Soccer: Boys Varsity Game vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 3 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
7:00 pm Soccer: Boys Varsity Game vs Southwest Christian (Home)
Soccer: Boys Varsity Game vs Southwest Christian (Home)
Oct 3 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Southwest Christian