1 Sun 2 Mon 3 Tue 4 Wed 5 Thu 6 Fri 7 Sat
All-day
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 2 all-day
8:20am: Kansas City Art Institute (Kansas City, MO) – Maret Cissner 8:20am: Bradley University (Peoria, IL) – Spencer Keck 1:25pm: U.S. Navy, Petty Officer Matthew Theis Students – sign up for all college visits using[...]
Food Label Contest 10/2-10/13
Food Label Contest 10/2-10/13
Oct 2 all-day
Food Label Contest 10/2-10/13
PTO – Food Label Contest begins and goes through 10/13.
Homecoming Week
Homecoming Week
Oct 2 all-day
 
Food Label Contest 10/2-10/13
Food Label Contest 10/2-10/13
Oct 3 all-day
Food Label Contest 10/2-10/13
PTO – Food Label Contest begins and goes through 10/13.
Homecoming Week
Homecoming Week
Oct 3 all-day
 
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Chaska, TBD (Cancelled) @ Chaska Par 30
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Chaska, TBD (Cancelled) @ Chaska Par 30
Oct 3 all-day
Type: nonconference Opponent: Chaska, TBD Comments:
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Chaska, TBD (Cancelled) @ Chaska Par 30
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Chaska, TBD (Cancelled) @ Chaska Par 30
Oct 3 all-day
Type: nonconference Opponent: Chaska, TBD Comments:
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School
Oct 3 all-day
8:20am: UW-LaCrosse – Kaylie Connaughty 9:15am: Creighton University (Omaha, NE) – Kelly Woodward Miller 10:10am: Ripon College (Ripon, WI) – John Ingemann 10:10am: University of MN Rochester – Rachel Nguyen Lunches 10:30am-1:02pm: Jobs @ Cafe[...]
Food Label Contest 10/2-10/13
Food Label Contest 10/2-10/13
Oct 4 all-day
Food Label Contest 10/2-10/13
PTO – Food Label Contest begins and goes through 10/13.
Homecoming Week
Homecoming Week
Oct 4 all-day
 
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 4 all-day
8:55am: University of Vermont (Burlington, VT) – Eliza Etter 10:40am: University of MN Twin Cities – Sam Franco 2:20pm: St. Mary’s University MN (Winona, MN) – Tim Gleason Students – sign up for all college[...]
Food Label Contest 10/2-10/13
Food Label Contest 10/2-10/13
Oct 5 all-day
Food Label Contest 10/2-10/13
PTO – Food Label Contest begins and goes through 10/13.
Homecoming Week
Homecoming Week
Oct 5 all-day
 
2 Hour Late Start
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 5 all-day
10:40am: Northern Arizona University (Flagstaff, AZ) – Kelsi Grubisich 10:40am: University of Denver (Denver, CO) – Jenn Gross Lunches 11:09am-1:14pm: Jobs @ Target (table during all lunches) Students – sign up for all college visits[...]
Lifetouch Pictures
Lifetouch Pictures
Oct 5 all-day
Lifetouch will be at EUE to take student photos.
Food Label Contest 10/2-10/13
Food Label Contest 10/2-10/13
Oct 6 all-day
Food Label Contest 10/2-10/13
PTO – Food Label Contest begins and goes through 10/13.
Homecoming Week
Homecoming Week
Oct 6 all-day
 
Chaska High School Homecoming @ Chaska High School
Chaska High School Homecoming @ Chaska High School
Oct 6 all-day
 
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Oct 6 all-day
10:10am: MSU Moorhead (Moorhead, MN) – Sylvette Lopez-Ruth Lunches: Jobs @ Fourteen Foods/DQ (10:39am-1:02pm) – no sign up required, just stop at table 2:20pm: Washington University (St. Louis, MO) – Loren Wright Students – sign[...]
Read-A-Thon Kickoff
Food Label Contest 10/2-10/13
Food Label Contest 10/2-10/13
Oct 7 all-day
Food Label Contest 10/2-10/13
PTO – Food Label Contest begins and goes through 10/13.
Homecoming Week
Homecoming Week
Oct 7 all-day
 
Volleyball: JV Tournament vs Bloomington Kennedy, Academy of Holy Angels, Chanhassen, Cretin-Derham Hall, Eastview, Fridley, Hastings, Hopkins, Lakeville South, Minneapolis South, Minneapolis Southwest, Northfield, Rosemount, Totino-Grace, Visitation (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Volleyball: JV Tournament vs Bloomington Kennedy, Academy of Holy Angels, Chanhassen, Cretin-Derham Hall, Eastview, Fridley, Hastings, Hopkins, Lakeville South, Minneapolis South, Minneapolis Southwest, Northfield, Rosemount, Totino-Grace, Visitation (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 7 all-day
Type: nonconference Opponent: Bloomington Kennedy, Academy of Holy Angels, Chanhassen, Cretin-Derham Hall, Eastview, Fridley, Hastings, Hopkins, Lakeville South, Minneapolis South, Minneapolis Southwest, Northfield, Rosemount, Totino-Grace, Visitation
12:00 am
1:00 am
2:00 am
3:00 am
4:00 am
5:00 am
6:00 am
7:00 am
8:00 am
9:00 am
10:00 am
11:00 am
12:00 pm
1:00 pm
2:00 pm
3:00 pm
4:00 pm
5:00 pm
6:00 pm
7:00 pm
8:00 pm
9:00 pm
10:00 pm
11:00 pm
7:30 am Washington DC Parent/Student Meeting @ B203
Washington DC Parent/Student Meeting @ B203
Oct 2 @ 7:30 am – 8:15 am
 
4:00 pm Volleyball: 9B Match vs Eden Prairie (Away) @ Eden Prairie High School
Volleyball: 9B Match vs Eden Prairie (Away) @ Eden Prairie High School
Oct 2 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Eden Prairie
4:30 pm Football: 9B Game vs Prior Lake (Home)
Football: 9B Game vs Prior Lake (Home)
Oct 2 @ 4:30 pm – 6:30 pm
Type: nonconference Opponent: Prior Lake
5:00 pm Volleyball: 9A Match vs Eden Prairie (Away) @ Eden Prairie High School
Volleyball: 9A Match vs Eden Prairie (Away) @ Eden Prairie High School
Oct 2 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: nonconference Opponent: Eden Prairie
5:30 pm Volleyball: B Match vs Eden Prairie (Away) @ Eden Prairie H.S.
Volleyball: B Match vs Eden Prairie (Away) @ Eden Prairie H.S.
Oct 2 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Eden Prairie
5:30 pm Volleyball: JV Match vs Eden Prairie (Away) @ Eden Prairie High School
Volleyball: JV Match vs Eden Prairie (Away) @ Eden Prairie High School
Oct 2 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Eden Prairie
7:00 pm Football: JV Game vs Hopkins (Cancelled) @ Hopkins H.S.
Football: JV Game vs Hopkins (Cancelled) @ Hopkins H.S.
Oct 2 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Hopkins Comments:
7:00 pm Volleyball: Varsity Match vs Eden Prairie (Away) @ Eden Prairie High School
Volleyball: Varsity Match vs Eden Prairie (Away) @ Eden Prairie High School
Oct 2 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Eden Prairie
4:30 am Soccer-CI South: Varsity Game vs Minneapolis Adapted (Away) @ Minneapolis Adapted
Soccer-CI South: Varsity Game vs Minneapolis Adapted (Away) @ Minneapolis Adapted
Oct 3 @ 4:30 am – 6:30 pm
Type: conference Opponent: Minneapolis Adapted
3:00 pm Cross Country: Girls JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) @ Chaska Par 30
Cross Country: Girls JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) @ Chaska Par 30
Oct 3 @ 3:00 pm – 3:00 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee,[...]
3:35 pm Cross Country: Boys JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) @ Chaska Par 30
Cross Country: Boys JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) @ Chaska Par 30
Oct 3 @ 3:35 pm – 3:35 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield,[...]
4:00 pm Tennis: Girls Varsity Sections vs Prior Lake (Away) @ Prior Lake High School
Tennis: Girls Varsity Sections vs Prior Lake (Away) @ Prior Lake High School
Oct 3 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Prior Lake Comments: Section 2AA North Team (1st Round)
4:00 pm Tennis: Girls Varsity Sections vs Shakopee (Away) @ Shakopee High School
Tennis: Girls Varsity Sections vs Shakopee (Away) @ Shakopee High School
Oct 3 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Shakopee Comments: team sections
4:15 pm Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) @ Chaska Par 30
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) @ Chaska Par 30
Oct 3 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee,[...]
4:15 pm Soccer: Girls 9A Game vs Edina (Away) @ Edina High School
Soccer: Girls 9A Game vs Edina (Away) @ Edina High School
Oct 3 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: nonconference Opponent: Edina
4:15 pm Soccer: Girls B Game vs Edina (Away) @ Edina High School
Soccer: Girls B Game vs Edina (Away) @ Edina High School
Oct 3 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: nonconference Opponent: Edina
4:15 pm Soccer: Girls JV Game vs Edina (Away) @ Edina High School
Soccer: Girls JV Game vs Edina (Away) @ Edina High School
Oct 3 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: nonconference Opponent: Edina
4:30 pm Adapted Soccer CI: Varsity Game vs Minneapolis Roosevelt (Away) @ Minneapolis Roosevelt HS
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs Minneapolis Roosevelt (Away) @ Minneapolis Roosevelt HS
Oct 3 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Minneapolis Roosevelt
4:30 pm Kindergarten & Grades 2 & 3 Curriculum Night @ Bluff Creek Elementary
Kindergarten & Grades 2 & 3 Curriculum Night @ Bluff Creek Elementary
Oct 3 @ 4:30 pm – 5:30 pm
Kindergarten & Grades 2 & 3 Curriculum Night @ Bluff Creek Elementary
 
4:30 pm Soccer: Boys 9A Game vs Southwest Christian (Cancelled) @ Bandimere Park
Soccer: Boys 9A Game vs Southwest Christian (Cancelled) @ Bandimere Park
Oct 3 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Southwest Christian Comments:
4:30 pm Soccer: Boys B Game vs Southwest Christian (Cancelled) @ Bandimere Park
Soccer: Boys B Game vs Southwest Christian (Cancelled) @ Bandimere Park
Oct 3 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Southwest Christian Comments:
4:30 pm Soccer: Boys JV Game vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Soccer: Boys JV Game vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 3 @ 4:30 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
4:30 pm Soccer: Girls JV Game vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Soccer: Girls JV Game vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 3 @ 4:30 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
4:45 pm Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) @ Chaska Par 30
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield, Robbinsdale Armstrong, Shakopee, St. Louis Park, Stillwater, Waconia, Academy of Holy Angels (Cancelled) @ Chaska Par 30
Oct 3 @ 4:45 pm – 4:45 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Burnsville, Champlin Park, Chanhassen, Dassel-Cokato, Eagan, Eden Prairie, Edina, Farmington, Henry Sibley, Hopkins, Lakeville South, Mankato West, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn, Minnetonka, New Prague, Osseo, Prior Lake, Richfield,[...]
5:00 pm Soccer: Boys JV Game vs Southwest Christian (Cancelled) @ Lake Ann Park
Soccer: Boys JV Game vs Southwest Christian (Cancelled) @ Lake Ann Park
Oct 3 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: nonconference Opponent: Southwest Christian Comments: Game played at Lake Ann
5:00 pm Soccer: Girls Varsity Game vs Edina (Home)
Soccer: Girls Varsity Game vs Edina (Home)
Oct 3 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: nonconference Opponent: Edina
5:00 pm Soccer: Girls Varsity Game vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Soccer: Girls Varsity Game vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 3 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
6:00 pm Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) (Rescheduled from 10-12-17) @ Chaska Middle School East
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) (Rescheduled from 10-12-17) @ Chaska Middle School East
Oct 3 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
6:00 pm Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) (Rescheduled from 10-12-17) @ Chaska Middle School East
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) (Rescheduled from 10-12-17) @ Chaska Middle School East
Oct 3 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
7:00 pm Soccer: Boys Varsity Game vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Soccer: Boys Varsity Game vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 3 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
7:00 pm Soccer: Boys Varsity Game vs Southwest Christian (Home)
Soccer: Boys Varsity Game vs Southwest Christian (Home)
Oct 3 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Southwest Christian
4:30 am Soccer-CI South: Varsity Game vs South Suburban-Adapted (Home) @ Chan/Chaska/P Lake/Shak
Soccer-CI South: Varsity Game vs South Suburban-Adapted (Home) @ Chan/Chaska/P Lake/Shak
Oct 4 @ 4:30 am – 6:30 pm
Type: conference Opponent: South Suburban-Adapted
4:15 pm Soccer: Girls 9A Game vs Eagan (Away) @ Eagan High School
Soccer: Girls 9A Game vs Eagan (Away) @ Eagan High School
Oct 4 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: nonconference Opponent: Eagan
4:30 pm Adapted Soccer CI: Varsity Game vs South Suburban (Home) @ Chanhassen High School
Adapted Soccer CI: Varsity Game vs South Suburban (Home) @ Chanhassen High School
Oct 4 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: South Suburban
4:30 pm Volleyball: 9A Game vs Woodbury (Cancelled)
Volleyball: 9A Game vs Woodbury (Cancelled)
Oct 4 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Woodbury Comments:
5:30 pm Volleyball: 9B Game vs Woodbury (Cancelled)
Volleyball: 9B Game vs Woodbury (Cancelled)
Oct 4 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Woodbury Comments:
5:30 pm Volleyball: B Game vs Woodbury (Cancelled)
Volleyball: B Game vs Woodbury (Cancelled)
Oct 4 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Woodbury Comments:
5:30 pm Volleyball: JV Game vs Woodbury (Cancelled)
Volleyball: JV Game vs Woodbury (Cancelled)
Oct 4 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Woodbury Comments:
7:00 pm Volleyball: Varsity Game vs Woodbury (Cancelled)
Volleyball: Varsity Game vs Woodbury (Cancelled)
Oct 4 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Woodbury Comments:
8:00 am 6th Grade Adventures Parent Meeting – Empower @ A102
6th Grade Adventures Parent Meeting – Empower @ A102
Oct 5 @ 8:00 am – 8:30 am
 
10:00 am Two Hour Late Start for Students
Two Hour Late Start for Students
Oct 5 @ 10:00 am – 11:00 am
Two Hour Late Start for Professional Development for Teachers.
4:00 pm EL Parent Night
EL Parent Night
Oct 5 @ 4:00 pm – 6:00 pm
 
4:00 pm Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Tennis: Girls Varsity Sections vs TBD (Away) @ TBA
Oct 5 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: TBD Comments: team sections
4:15 pm Volleyball: 9A Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Volleyball: 9A Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 5 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
4:30 pm Football: 9A Game vs Coon Rapids (Home)
Football: 9A Game vs Coon Rapids (Home)
Oct 5 @ 4:30 pm – 6:30 pm
Type: nonconference Opponent: Coon Rapids
4:30 pm Football: 9A Game vs Waconia (Away) @ Waconia High School
Football: 9A Game vs Waconia (Away) @ Waconia High School
Oct 5 @ 4:30 pm – 6:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
4:30 pm Football: B Game vs St. Thomas Academy (Away) @ St. Thomas Academy
Football: B Game vs St. Thomas Academy (Away) @ St. Thomas Academy
Oct 5 @ 4:30 pm – 6:30 pm
Type: nonconference Opponent: St. Thomas Academy
4:30 pm Football: B Game vs Waconia (Home) @ Chaska High School
Football: B Game vs Waconia (Home) @ Chaska High School
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
4:30 pm Grade 1 Curriculum Night @ Bluff Creek Elementary
Grade 1 Curriculum Night @ Bluff Creek Elementary
Oct 5 @ 4:30 pm – 5:30 pm
Grade 1 Curriculum Night @ Bluff Creek Elementary
 
4:30 pm Soccer: Boys B Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Soccer: Boys B Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
4:30 pm Soccer: Boys JV Game vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Soccer: Boys JV Game vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Richfield
4:30 pm Soccer: Boys JV Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Soccer: Boys JV Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
4:30 pm Soccer: Girls B Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School East, Chaska Middle School East
Soccer: Girls B Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School East, Chaska Middle School East
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
4:30 pm Soccer: Girls JV Game vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Soccer: Girls JV Game vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Richfield
4:30 pm Soccer: Girls JV Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Soccer: Girls JV Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 5 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
5:00 pm Soccer: Boys Varsity Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Soccer: Boys Varsity Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 5 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
5:00 pm Soccer: Girls Varsity Game vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Soccer: Girls Varsity Game vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 5 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: conference Opponent: Richfield
5:30 pm Volleyball: B Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Volleyball: B Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 5 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
6:00 pm Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Richfield (Away) @ Richfield Middle School
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Richfield (Away) @ Richfield Middle School
Oct 5 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Richfield
6:00 pm Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School East
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School East
Oct 5 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
6:00 pm Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Richfield (Away) @ Richfield Middle School
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Richfield (Away) @ Richfield Middle School
Oct 5 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Richfield
6:00 pm Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School East
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Robbinsdale Cooper (Home) @ Chaska Middle School East
Oct 5 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper
7:00 pm Soccer: Boys Varsity Match vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Soccer: Boys Varsity Match vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 5 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Richfield
7:00 pm Soccer: Girls Varsity Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Soccer: Girls Varsity Game vs Waconia (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Oct 5 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia
7:00 pm Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Volleyball: Varsity Match vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 5 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
7:00 am Special Person’s Day
Special Person’s Day
Oct 6 @ 7:00 am – 8:15 am
 
8:00 am Picture Retake Day
Picture Retake Day
Oct 6 @ 8:00 am – 10:00 am
Lifetouch will be here for the last time this year on Friday, October 6th.  If you would like to have a retake, you must bring your original picture packet and give it to the photographer[...]
8:00 am Picture Retakes
Picture Retakes
Oct 6 @ 8:00 am
 
8:15 am Breakfast Buddies, Critters and Co., and Curriculum Talks
8:40 am Wear Purple/Gold or Hawk apparel
Wear Purple/Gold or Hawk apparel
Oct 6 @ 8:40 am – 3:30 pm
Wear Purple/Gold or Hawk apparel for Chaska Homecoming
12:00 pm BCE School Store @ Bluff Creek Elementary
BCE School Store @ Bluff Creek Elementary
Oct 6 @ 12:00 pm – 1:15 pm
BCE School Store @ Bluff Creek Elementary
School Store is run by the PTO and is available to students in grades 1-5 during their lunch periods.
4:30 pm Soccer: Boys 9A Game vs Richfield (Home) @ Bandimere Park
Soccer: Boys 9A Game vs Richfield (Home) @ Bandimere Park
Oct 6 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Richfield
4:30 pm Soccer: Boys 9A Game vs Robbinsdale Cooper (Cancelled) @ New Hope Learning Center
Soccer: Boys 9A Game vs Robbinsdale Cooper (Cancelled) @ New Hope Learning Center
Oct 6 @ 4:30 pm – 5:00 pm
Type: conference Opponent: Robbinsdale Cooper Comments:
4:30 pm Soccer: Boys B Game vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Soccer: Boys B Game vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 6 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Richfield
4:30 pm Soccer: Girls 9A Game vs Richfield (Cancelled) @ Chaska High School
Soccer: Girls 9A Game vs Richfield (Cancelled) @ Chaska High School
Oct 6 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Richfield Comments:
4:30 pm Soccer: Girls B Game vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Soccer: Girls B Game vs Richfield (Away) @ Richfield High School
Oct 6 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Richfield
5:00 pm Volleyball: Varsity Tournament vs Saint Michael-Albertville, Elk River, Henry Sibley, Hopkins, Albert Lea, Buffalo, Heritage Christian Academy, Eastview, Totino-Grace, Cambridge-Isanti, Waconia, Stillwater, Monticello, Anoka, Rogers, Owatonna, Rosemount, Orono, Southwest Christian, Shakopee, Wayzata, East Ridge, Minnetonka, Hutchinson, Andover, Chanhassen, Wadena-Deer Creek., Minneapolis Southwest, Bemidji, Champlin Park, Hastings (Away) @ St. Michael-Albertville High School
Volleyball: Varsity Tournament vs Saint Michael-Albertville, Elk River, Henry Sibley, Hopkins, Albert Lea, Buffalo, Heritage Christian Academy, Eastview, Totino-Grace, Cambridge-Isanti, Waconia, Stillwater, Monticello, Anoka, Rogers, Owatonna, Rosemount, Orono, Southwest Christian, Shakopee, Wayzata, East Ridge, Minnetonka, Hutchinson, Andover, Chanhassen, Wadena-Deer Creek., Minneapolis Southwest, Bemidji, Champlin Park, Hastings (Away) @ St. Michael-Albertville High School
Oct 6 @ 5:00 pm – 10:00 pm
Type: nonconference Opponent: Saint Michael-Albertville, Elk River, Henry Sibley, Hopkins, Albert Lea, Buffalo, Heritage Christian Academy, Eastview, Totino-Grace, Cambridge-Isanti, Waconia, Stillwater, Monticello, Anoka, Rogers, Owatonna, Rosemount, Orono, Southwest Christian, Shakopee, Wayzata, East Ridge, Minnetonka, Hutchinson,[...]
7:00 pm Football: Varsity Game vs Coon Rapids (Away) @ Coon Rapids HS
Football: Varsity Game vs Coon Rapids (Away) @ Coon Rapids HS
Oct 6 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Coon Rapids
7:00 pm Football: Varsity Game vs Waconia (Home) @ Chaska High School
Football: Varsity Game vs Waconia (Home) @ Chaska High School
Oct 6 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Waconia Comments: Chaska Homecoming
8:00 am Volleyball: B Tournament vs Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eastview, Hastings, Hill-Murray, Hopkins, Lakeville South, Minneapolis South, Minneapolis Southwest, Northfield, Rosemount, St. Louis Park, Tartan Senior, Totino-Grace (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Volleyball: B Tournament vs Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eastview, Hastings, Hill-Murray, Hopkins, Lakeville South, Minneapolis South, Minneapolis Southwest, Northfield, Rosemount, St. Louis Park, Tartan Senior, Totino-Grace (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Oct 7 @ 8:00 am – 8:00 am
Type: nonconference Opponent: Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Eastview, Hastings, Hill-Murray, Hopkins, Lakeville South, Minneapolis South, Minneapolis Southwest, Northfield, Rosemount, St. Louis Park, Tartan Senior, Totino-Grace
9:00 am Soccer: Boys 9A Game vs Burnsville (Away) (Location Changed) @ Metcalf Jr. High
Soccer: Boys 9A Game vs Burnsville (Away) (Location Changed) @ Metcalf Jr. High
Oct 7 @ 9:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Burnsville
9:00 am Soccer: Boys B Game vs Burnsville (Away) (Location Changed) @ Metcalf Jr. High
Soccer: Boys B Game vs Burnsville (Away) (Location Changed) @ Metcalf Jr. High
Oct 7 @ 9:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Burnsville
9:30 am Football: JV Game vs Coon Rapids (Home)
Football: JV Game vs Coon Rapids (Home)
Oct 7 @ 9:30 am – 9:30 am
Type: nonconference Opponent: Coon Rapids
9:30 am Volleyball: Varsity Tournament vs St. Michael Albertville (Away) @ St. Michael-Albertville High School
Volleyball: Varsity Tournament vs St. Michael Albertville (Away) @ St. Michael-Albertville High School
Oct 7 @ 9:30 am – 9:30 am
Type: nonconference Opponent: St. Michael Albertville
10:30 am Cross Country: Boys JV Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Cross Country: Boys JV Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 7 @ 10:30 am – 10:30 am
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
10:30 am Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Arrowwood Resort
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Arrowwood Resort
Oct 7 @ 10:30 am – 10:30 am
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
10:30 am Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 7 @ 10:30 am – 10:30 am
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
10:30 am Cross Country: Girls JV Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Cross Country: Girls JV Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 7 @ 10:30 am – 10:30 am
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
10:30 am Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Arrowwood Resort
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Arrowwood Resort
Oct 7 @ 10:30 am – 10:30 am
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
10:30 am Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Alexandria Area (Away) @ Alexandria
Oct 7 @ 10:30 am – 10:30 am
Type: nonconference Opponent: Alexandria Area
11:00 am Soccer: Boys JV Game vs Burnsville (Away) (Location Changed) @ Metcalf Jr. High
Soccer: Boys JV Game vs Burnsville (Away) (Location Changed) @ Metcalf Jr. High
Oct 7 @ 11:00 am – 1:00 pm
Type: nonconference Opponent: Burnsville
11:00 am Soccer: Boys Varsity Game vs Burnsville (Away) @ Burnsville High School
Soccer: Boys Varsity Game vs Burnsville (Away) @ Burnsville High School
Oct 7 @ 11:00 am – 1:00 pm
Type: nonconference Opponent: Burnsville
11:00 am Soccer: Girls 9A Game vs Edina (Cancelled) @ Edina High School
Soccer: Girls 9A Game vs Edina (Cancelled) @ Edina High School
Oct 7 @ 11:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Edina Comments:
11:00 am Soccer: Girls B Game vs Edina (Away) @ Edina High School
Soccer: Girls B Game vs Edina (Away) @ Edina High School
Oct 7 @ 11:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Edina
11:00 am Soccer: Girls JV Game vs Edina (Away) @ Edina High School
Soccer: Girls JV Game vs Edina (Away) @ Edina High School
Oct 7 @ 11:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Edina
11:00 am Soccer: Girls Varsity Game vs Edina (Away) @ Edina Community Center
Soccer: Girls Varsity Game vs Edina (Away) @ Edina Community Center
Oct 7 @ 11:00 am – 11:00 am
Type: nonconference Opponent: Edina
1:00 pm Soccer: Boys Varsity Game vs St. Cloud Cathedral (Home)
Soccer: Boys Varsity Game vs St. Cloud Cathedral (Home)
Oct 7 @ 1:00 pm – 1:00 pm
Type: nonconference Opponent: St. Cloud Cathedral