23 Sun 24 Mon 25 Tue 26 Wed 27 Thu 28 Fri 29 Sat
All-day
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Sep 24 all-day
8:20-8:48am: University of Tampa (Tampa, FL) – Samantha Kautz 8:20-8:48am: Concordia University (St. Paul, MN) – Kelly Macik 9:10-9:38am: Illinois Wesleyan University (Bloomington, IL) – Kasey Evans 9:10-9:38am: North Dakota State College of Science (Wahpeton,[...]
Local College Info Session @ Edina High School
Local College Info Session @ Edina High School
Sep 24 all-day
Local Information Session: Brown University (Providence, RI) – Come Learn More!  The program will include an informational presentation and an opportunity for questions and answers.  RSVP to : www.brown.edu/go/visit Monday, Sept. 24, 7:00pm, Edina High[...]
Curriculum Night @ La Academia
Curriculum Night @ La Academia
Sep 25 all-day
Parents are invited to a special curriculum night at La Academia and Kinder Academy. It is a great time to meet with your child’s teacher and hear about the exciting things they will learn this[...]
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Sep 25 all-day
8:20-8:48am: Butler University (Indianapolis, IN) – Anne Denz 8:20-8:48am: Northern Michigan Univ. (Marquette, MI) – Hillary Vamstad 9:10-9:38am: Mount Holyoke College (South Hadley, MA) – Patty Mooney 9:10-9:48am: UW-Superior (Superior, WI) – Emily Kraemer 10:20-10:48am:[...]
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Daily College Visits/Events @ Chanhassen High School CRC
Sep 28 all-day
8:20-8:48am: New York University (NY,NY) – Annie Nelson 8:20-8:48am: UW-LaCrosse (LaCrosse, WI) – Kaylie Connaughty 9:10-9:38am: University of Vermont (Burlington, VT) – Eliza Etter 10:20-10:48am: Boston University (Boston, MA) – Aya AL-Namee Students – sign[...]
On Campus Visits @ Ridgewater College
On Campus Visits @ Ridgewater College
Sep 28 all-day
Ag Career Expo Day @ Ridgewater College Willmar Campus for current Juniors and Seniors Registration 8:30am in Cafeteria Program 9:15am-12:20pm Find out about programs, careers, and jobs Demonstrations by current Ag students Please register on[...]
Registration Deadline for Oct. 27 ACT
Registration Deadline for Oct. 27 ACT
Sep 28 all-day
Registration deadline for October 27, 2018 ACT Chaska High School will be a test site for the Oct. 27 test, but students may select any testing location (remember: some sites do fill up before the[...]
12:00 am
1:00 am
2:00 am
3:00 am
4:00 am
5:00 am
6:00 am
7:00 am
8:00 am
9:00 am
10:00 am
11:00 am
12:00 pm
1:00 pm
2:00 pm
3:00 pm
4:00 pm
5:00 pm
6:00 pm
7:00 pm
8:00 pm
9:00 pm
10:00 pm
11:00 pm
11:00 am September Birthday Lunch
September Birthday Lunch
Sep 24 @ 11:00 am – 1:00 pm
September Birthday Lunch
Children who have their birthday during this month are welcome to have lunch with the Principal at a special table in the hallway by the cafeteria.
3:35 pm Yearbook Meetings
Yearbook Meetings
Sep 24 @ 3:35 pm – 4:15 pm
Yearbook meeting in Ms. Balcerak’s room #209. Contact her with questions at BalcerakM@District112.org or 952-556-7566.
4:00 pm Tennis: Girls JV Game vs Shakopee (Away) @ Shakopee High School
Tennis: Girls JV Game vs Shakopee (Away) @ Shakopee High School
Sep 24 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Shakopee
4:15 pm Tennis: Girls B Game vs Mound Westonka (Home) @ Chaska Middle School West
Tennis: Girls B Game vs Mound Westonka (Home) @ Chaska Middle School West
Sep 24 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: nonconference Opponent: Mound Westonka
4:15 pm Tennis: Girls Varsity Game vs Shakopee (Home) @ Chaska High School
Tennis: Girls Varsity Game vs Shakopee (Home) @ Chaska High School
Sep 24 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: nonconference Opponent: Shakopee
4:30 pm Culver’s Night – Grade 5
4:30 pm Soccer: Boys 9A Game vs Bloomington Kennedy (Home)
Soccer: Boys 9A Game vs Bloomington Kennedy (Home)
Sep 24 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
4:30 pm Soccer: Boys B Game vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Soccer: Boys B Game vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Sep 24 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
5:30 pm Football: 9B Game vs Shakopee (Away) @ Shakopee High School
Football: 9B Game vs Shakopee (Away) @ Shakopee High School
Sep 24 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: nonconference Opponent: Shakopee
8:00 am All Conference Music Festival: N/A Festival vs Chanhassen, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Chanhassen High School
All Conference Music Festival: N/A Festival vs Chanhassen, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park (Away) @ Chanhassen High School
Sep 25 @ 8:00 am – 6:30 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen, Benilde – St. Margaret`s, Bloomington Jefferson, Bloomington Kennedy, Chaska, Richfield, Robbinsdale Cooper, St. Louis Park
4:15 pm Tennis: Girls B Game vs Rogers (Postponed) @ Chaska High School
Tennis: Girls B Game vs Rogers (Postponed) @ Chaska High School
Sep 25 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: nonconference Opponent: Rogers Comments:
4:15 pm Tennis: Girls JV Game vs Richfield Rescheduled to 09-26-18 @ Richfield High School
Tennis: Girls JV Game vs Richfield Rescheduled to 09-26-18 @ Richfield High School
Sep 25 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Richfield Comments:
4:15 pm Tennis: Girls Varsity Game vs Richfield Rescheduled to 09-26-18 @ Richfield High School
Tennis: Girls Varsity Game vs Richfield Rescheduled to 09-26-18 @ Richfield High School
Sep 25 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Richfield Comments:
4:25 pm Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Bloomington Jefferson, Academy of Holy Angels, Belle Plaine, Benilde-St. Margaret’s, Blake, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Chaska, Cretin-Derham Hall, DeLaSalle, Edina, Fridley, Heritage Christian Academy, Minnehaha Academy, Nova Classical Academy, Owatonna, Patrick Henry, Richfield, Rochester Century, Shakopee, St. Louis Park, St. Paul Academy and Summit, St. Paul Humboldt, Totino-Grace, Washington Technology Magnet (Away) @ Hyland Greens
Cross Country: Boys Varsity Invitational vs Bloomington Jefferson, Academy of Holy Angels, Belle Plaine, Benilde-St. Margaret’s, Blake, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Chaska, Cretin-Derham Hall, DeLaSalle, Edina, Fridley, Heritage Christian Academy, Minnehaha Academy, Nova Classical Academy, Owatonna, Patrick Henry, Richfield, Rochester Century, Shakopee, St. Louis Park, St. Paul Academy and Summit, St. Paul Humboldt, Totino-Grace, Washington Technology Magnet (Away) @ Hyland Greens
Sep 25 @ 4:25 pm – 4:25 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson, Academy of Holy Angels, Belle Plaine, Benilde-St. Margaret’s, Blake, Bloomington Kennedy, Burnsville, Chanhassen, Chaska, Cretin-Derham Hall, DeLaSalle, Edina, Fridley, Heritage Christian Academy, Minnehaha Academy, Nova Classical Academy, Owatonna, Patrick Henry,[...]
4:30 pm Soccer-CI South: Varsity Game vs St. Paul Johnson (Away) @ St. Paul Johnson
Soccer-CI South: Varsity Game vs St. Paul Johnson (Away) @ St. Paul Johnson
Sep 25 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: St. Paul Johnson
4:30 pm Soccer: Boys JV Game vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Soccer: Boys JV Game vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Sep 25 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
4:30 pm Soccer: Girls JV Game vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Soccer: Girls JV Game vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Sep 25 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
4:45 pm Soccer: Boys Varsity Game vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Soccer: Boys Varsity Game vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Sep 25 @ 4:45 pm – 4:45 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
4:50 pm Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Bloomington Jefferson, Academy of Holy Angels, Belle Plaine, Benilde – St. Margaret`s, Blake, Bloomington Kennedy, Breck, Burnsville, Chanhassen, Chaska, Cretin-Derham Hall, DeLaSalle, Eastview, Edina, Fridley, Heritage Christian Academy, Minnehaha Academy, Nova Classical Academy, Owatonna, Patrick Henry, Richfield, Shakopee, St. Louis Park, St. Paul Academy and Summit, St. Paul Humboldt, Totino-Grace, Washington Technology Magnet (Away) @ Hyland Greens
Cross Country: Girls Varsity Invitational vs Bloomington Jefferson, Academy of Holy Angels, Belle Plaine, Benilde – St. Margaret`s, Blake, Bloomington Kennedy, Breck, Burnsville, Chanhassen, Chaska, Cretin-Derham Hall, DeLaSalle, Eastview, Edina, Fridley, Heritage Christian Academy, Minnehaha Academy, Nova Classical Academy, Owatonna, Patrick Henry, Richfield, Shakopee, St. Louis Park, St. Paul Academy and Summit, St. Paul Humboldt, Totino-Grace, Washington Technology Magnet (Away) @ Hyland Greens
Sep 25 @ 4:50 pm – 4:50 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson, Academy of Holy Angels, Belle Plaine, Benilde – St. Margaret`s, Blake, Bloomington Kennedy, Breck, Burnsville, Chanhassen, Chaska, Cretin-Derham Hall, DeLaSalle, Eastview, Edina, Fridley, Heritage Christian Academy, Minnehaha Academy, Nova Classical[...]
5:00 pm EL Family Night
EL Family Night
Sep 25 @ 5:00 pm – 6:30 pm
EL Family Night
EL Family Night
5:15 pm Cross Country: Boys JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Academy of Holy Angels, Belle Plaine, Benilde – St. Margaret`s, Blake, Bloomington Kennedy, Breck, Burnsville, Chanhassen, Chaska, Cretin-Derham Hall, DeLaSalle, Edina, Fridley, Heritage Christian Academy, Minnehaha Academy, Nova Classical Academy, Owatonna, Patrick Henry, Richfield, Rochester Century, Saint Thomas Academy, Shakopee, St. Louis Park, St. Paul Academy and Summit, St. Paul Humboldt, Totino-Grace (Away) @ Hyland Greens
Cross Country: Boys JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Academy of Holy Angels, Belle Plaine, Benilde – St. Margaret`s, Blake, Bloomington Kennedy, Breck, Burnsville, Chanhassen, Chaska, Cretin-Derham Hall, DeLaSalle, Edina, Fridley, Heritage Christian Academy, Minnehaha Academy, Nova Classical Academy, Owatonna, Patrick Henry, Richfield, Rochester Century, Saint Thomas Academy, Shakopee, St. Louis Park, St. Paul Academy and Summit, St. Paul Humboldt, Totino-Grace (Away) @ Hyland Greens
Sep 25 @ 5:15 pm – 5:15 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson, Academy of Holy Angels, Belle Plaine, Benilde – St. Margaret`s, Blake, Bloomington Kennedy, Breck, Burnsville, Chanhassen, Chaska, Cretin-Derham Hall, DeLaSalle, Edina, Fridley, Heritage Christian Academy, Minnehaha Academy, Nova Classical Academy,[...]
5:45 pm Cross Country: Girls JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Academy of Holy Angels, Belle Plaine, Benilde – St. Margaret`s, Blake, Bloomington Kennedy, Breck, Burnsville, Chanhassen, Chaska, Cretin-Derham Hall, DeLaSalle, Eastview, Edina, Fridley, Heritage Christian Academy, Minnehaha Academy, Nova Classical Academy, Owatonna, Patrick Henry, Richfield, Rochester Century, Shakopee, St. Louis Park, St. Paul Academy and Summit, St. Paul Humboldt, Totino-Grace (Away) @ Hyland Greens
Cross Country: Girls JV Invitational vs Bloomington Jefferson, Academy of Holy Angels, Belle Plaine, Benilde – St. Margaret`s, Blake, Bloomington Kennedy, Breck, Burnsville, Chanhassen, Chaska, Cretin-Derham Hall, DeLaSalle, Eastview, Edina, Fridley, Heritage Christian Academy, Minnehaha Academy, Nova Classical Academy, Owatonna, Patrick Henry, Richfield, Rochester Century, Shakopee, St. Louis Park, St. Paul Academy and Summit, St. Paul Humboldt, Totino-Grace (Away) @ Hyland Greens
Sep 25 @ 5:45 pm – 5:45 pm
Type: nonconference Opponent: Bloomington Jefferson, Academy of Holy Angels, Belle Plaine, Benilde – St. Margaret`s, Blake, Bloomington Kennedy, Breck, Burnsville, Chanhassen, Chaska, Cretin-Derham Hall, DeLaSalle, Eastview, Edina, Fridley, Heritage Christian Academy, Minnehaha Academy, Nova Classical[...]
6:30 pm Communication and Conflict Resolution #Stigma180 @ Chanhassen High School
Communication and Conflict Resolution #Stigma180 @ Chanhassen High School
Sep 25 @ 6:30 pm – 8:00 pm
In this workshop, you will learn effective communication strategies for families or individuals when faced with conflict. Professionals from Family Recovery Resource Experts (FRrē) will cover an effective communication tool (conjoint communication), share strategies for[...]
7:00 pm Soccer: Girls Varsity Game vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Stadium
Soccer: Girls Varsity Game vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Stadium
Sep 25 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
4:00 pm Football: 9A Game vs Apple Valley (Away) @ Apple Valley High School
Football: 9A Game vs Apple Valley (Away) @ Apple Valley High School
Sep 27 @ 4:00 pm – 4:00 pm
Type: nonconference Opponent: Apple Valley
4:15 pm Tennis: Girls B Game vs Chanhassen (Home) @ Chaska Middle School West
Tennis: Girls B Game vs Chanhassen (Home) @ Chaska Middle School West
Sep 27 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: nonconference Opponent: Chanhassen
4:15 pm Tennis: Girls Varsity Game vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Tennis: Girls Varsity Game vs Bloomington Kennedy (Away) @ Bloomington Kennedy High School
Sep 27 @ 4:15 pm – 4:15 pm
Type: conference Opponent: Bloomington Kennedy
4:30 pm Football: B Game vs Apple Valley (Home) @ Chaska High School
Football: B Game vs Apple Valley (Home) @ Chaska High School
Sep 27 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: nonconference Opponent: Apple Valley
4:30 pm Soccer-CI South: Varsity Game vs St Paul Humboldt Adapted (Home) @ Chanhassen High School
Soccer-CI South: Varsity Game vs St Paul Humboldt Adapted (Home) @ Chanhassen High School
Sep 27 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: St Paul Humboldt Adapted
4:30 pm Soccer: Boys JV Game vs Chanhassen (Home) @ Chaska Middle School East, Chaska Middle School West
Soccer: Boys JV Game vs Chanhassen (Home) @ Chaska Middle School East, Chaska Middle School West
Sep 27 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen
4:30 pm Soccer: Girls JV Game vs Chanhassen (Home)
Soccer: Girls JV Game vs Chanhassen (Home)
Sep 27 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen
4:30 pm Volleyball: 9A Match vs Chanhassen (Home) @ Chaska High School
Volleyball: 9A Match vs Chanhassen (Home) @ Chaska High School
Sep 27 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen
5:00 pm Pizza & Bingo Night
Pizza & Bingo Night
Sep 27 @ 5:00 pm – 8:00 pm
 
5:00 pm Soccer: Girls Varsity Game vs Chanhassen (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Soccer: Girls Varsity Game vs Chanhassen (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Sep 27 @ 5:00 pm – 5:00 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen
5:30 pm Volleyball: 9B Match vs Chanhassen (Home) @ Chaska High School
Volleyball: 9B Match vs Chanhassen (Home) @ Chaska High School
Sep 27 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen
5:30 pm Volleyball: B Match vs Chanhassen (Home) @ Chaska High School
Volleyball: B Match vs Chanhassen (Home) @ Chaska High School
Sep 27 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen
5:30 pm Volleyball: JV Match vs Chanhassen (Home) @ Chaska High School
Volleyball: JV Match vs Chanhassen (Home) @ Chaska High School
Sep 27 @ 5:30 pm – 5:30 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen
6:00 pm Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Chanhassen Rescheduled to 10-09-18 @ Pioneer Ridge Middle School
Swimming & Diving: Girls JV Meet vs Chanhassen Rescheduled to 10-09-18 @ Pioneer Ridge Middle School
Sep 27 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen Comments:
6:00 pm Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Chanhassen Rescheduled to 10-09-18 @ Pioneer Ridge Middle School
Swimming & Diving: Girls Varsity Meet vs Chanhassen Rescheduled to 10-09-18 @ Pioneer Ridge Middle School
Sep 27 @ 6:00 pm – 6:00 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen Comments:
7:00 pm Soccer: Boys Varsity Game vs Chanhassen (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Soccer: Boys Varsity Game vs Chanhassen (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Sep 27 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen
7:00 pm Volleyball: Varsity Match vs Chanhassen (Home) @ Chaska High School
Volleyball: Varsity Match vs Chanhassen (Home) @ Chaska High School
Sep 27 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen
4:30 pm Soccer: Boys 9A Game vs Chanhassen (Away) @ Bandimere Park
Soccer: Boys 9A Game vs Chanhassen (Away) @ Bandimere Park
Sep 28 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen
4:30 pm Soccer: Boys B Game vs Chanhassen (Home)
Soccer: Boys B Game vs Chanhassen (Home)
Sep 28 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen
4:30 pm Soccer: Girls B Game vs Chanhassen (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Soccer: Girls B Game vs Chanhassen (Home) @ Chaska Middle School West, Chaska Middle School West
Sep 28 @ 4:30 pm – 4:30 pm
Type: conference Opponent: Chanhassen
7:00 pm Football: Varsity Game vs Apple Valley (Home) @ Chaska High School
Football: Varsity Game vs Apple Valley (Home) @ Chaska High School
Sep 28 @ 7:00 pm – 7:00 pm
Type: nonconference Opponent: Apple Valley
8:00 am “Experience Minnesota”, UM Twin Cities @ University of Minnesota Northrop Auditorium
“Experience Minnesota”, UM Twin Cities @ University of Minnesota Northrop Auditorium
Sep 29 @ 8:00 am – 3:00 pm
For more information and to register, click here. Experience Minnesota: An Open House for Multicultural Students Experience Minnesota is a high-energy, once-a-year event that gives you the chance to experience a day in the life[...]